Veleposlanica Marion Paradas: »V Sloveniji sem korak bližje morju«

Avtor: Sanja Vilfan Švajger

Veleposlanica Francije v Sloveniji Marion Paradas ima rada morje in hribe, zato se v Sloveniji počuti odlično, saj je raznolika pokrajina zelo dostopna. Pravi, da je to privilegij, da imajo ljudje na dosegu roke obisk morja, podeželja in hribov.  Predstavila se nam je v kratkem intervjuju.

Kdo je Marion Paradas? Lahko na kratko predstavite svojo karierno pot?

»Sem karierna diplomatka, poklicno pot pa sem začela zdaj že daljnega leta 1983 na francoskem zunanjem ministrstvu. Med drugim so me napotili v Afriko, na Bližnji vzhod. Večino poklicne poti sem se posvečala mednarodnim odnosom. Delala sem tudi v Združenih narodih, v Haagu in Ženevi, kjer sem se ukvarjala s človekovimi pravicami. Prvi veleposlaniški položaj sem prevzela na Dunaju, od lanskega septembra pa zasedam veleposlaniško mesto v Ljubljani.«

Delovali ste tudi v arabskih državah. Ali govorite arabski jezik?

»Učila sem se arabščine, vendar sem jo tudi precej že pozabila. Tuji jeziki zahtevajo vajo, za to pa žal ni bilo dovolj priložnosti.« 

Kako vas je zaneslo v arabski svet? Je bila to vaša želja ali …?

»Da, sama sem želela, zame je bilo to skoraj nekaj naravnega. Prihajam namreč iz dela Francije, ki je zelo povezan s Sredozemskim morjem in kulturo, predvsem z južnim delom Sredozemlja. In ko sem morala izbrati jezik, sem izbrala arabskega.«

Imate na arabski svet posebne spomine?

»V bistvu sem bila imenovana le enkrat, in to v Jordanijo. Sem pa ohranila stike s čudovitimi prijatelji in zame je bil čas, ki sem ga preživela tam, enkratna izkušnja.« 

Bili ste tudi veleposlanica na Stalnem predstavništvu Francije pri Združenih narodih na Dunaju. Lahko primerjate in izpeljete vzporednice med prebivanjem v avstrijski prestolnici in v Ljubljani?

»Seveda, saj mesti zemljepisno nista zelo oddaljeni drugo od drugega in spadata v isto regijo, s tem, da ima Slovenija prednost zaradi morja. Omenila sem že, da prihajam iz južnega dela Francije, sem precej navezana na morje in zame je prihod v Slovenijo pomenil, da sem korak bližje Sredozemskemu morju. Slovenija je sredozemska država in to mi je pomembno. Poleg tega ima Slovenija tudi gorski svet, s katerim sem tudi povezana, in med drugim tudi smučam. No, pred leti sem smučanje sicer opustila, vendar sem letos spomladi znova začela. Spomladi sem teden dni preživela v Kranjski Gori, kjer smo tudi planinarili. Gorski svet tu je res zelo lep.«

Se pogosto odpravite na morje?

»Seveda, vsak konec tedna.«

Tudi na hrvaško obalo? 

»Nisem je še obiskala, in to zaradi zelo preprostega razloga. Vsakič, ko nameravam zapustiti državo, moram iz Pariza dobiti posebno dovoljenje za vstop v drugo državo, in to pravilo spoštujem. Upam pa, da bom Hrvaško kmalu obiskala.« 

Kako poteka običajen delovni dan veleposlanika? In kaj še počnete ob koncih tedna poleg obiska Obale?

»Vsak dan prinese kaj novega in nepričakovanega. Običajno pa je prva stvar, ki me zjutraj čaka, ne glede na to, kje sem, delo za računalnikom, preverjanje sporočil. Sledi sestanek z osebjem, seznanim se s pisanjem časopisov. Včasih se dan začne prej, včasih pozneje. Nisem ljubiteljica zgodnjih jutranjih ur in dan začnem med deveto in pol deseto uro. Pogosto me čakajo delovna kosila, sestanki na različnih ministrstvih, s politiki, predstavniki s področij kulture, znanosti in podobno. Občasno imam kosila tudi z veleposlaniki iz drugih držav EU. Ena izmed mojih prednostnih nalog pa so tudi srečanja s predstavniki z gospodarskega področja.

Trenutno delamo na novem projektu: v Sloveniji skušamo namreč vzpostaviti – recimo temu – francosko gospodarsko zbornico po vzoru drugih držav. Američani imajo svojo, Britanci in Nemci tudi, skoraj vsaka izmed držav ima tovrstno ustanovo, Francija pa ne. V Slovenji je v francoski lasti več kot 60 podjetij, kar je visoka številka, ki je tudi mene nekoliko presenetila. Delo na področju gospodarskih zadev je ena izmed mojih prednostnih nalog, zato si prizadevam srečati kar največ predstavnikov iz sveta gospodarstva.«

Med vaše obveznosti spadajo tudi delovne večerje.

»Drži. Vsak mesec v sodelovanju s Francoskim inštitutom v Ljubljani pripravljamo delovne večerje. Srečanja potekajo tako, da nanje povabimo ljudi z najrazličnejših področij in jim omogočimo, da se spoznajo in vzpostavijo stike. Za goste, ki pridejo iz Francije, je pomembno, da spoznajo slovenske umetnike, glasbenike … Enkrat letno pripravimo kulinarični dogodek Goût de France/Good France, ki poteka hkrati povsod po svetu. Pomemben in zajeten del mojega časa in običajnega delovnika zavzemajo tudi obiski po državi. Skušam obiskati čim več občin in podjetij. Pri izbiri občine, ki jo obiščem, ima veliko vlogo njena velikost (vse večje občine sem že obiskala), ampak to ni edino merilo. Med drugim sem npr. obiskala Idrijo, kjer sta dve veliki slovenski podjetji, po drugi strani imamo veliko skupnih interesnih točk tudi s t. i. alpskimi občinami in z rudarsko usmerjenimi občinami. Urnik obiskov pa se velikokrat prilagaja tudi razpoložljivosti županov. Zgodi se tudi, da je župan zaseden in moram obisk prestaviti. Tudi ob koncih tedna obiskujem državo in lahko se pohvalim, da sem spoznala že kar obsežen del Slovenije. Obiski so del uradnih dolžnosti, hkrati pa državo spoznavam – kolikor mi dopušča čas – v svojem prostem času, ob koncih tedna. Hočem pa videti vse, ne le po uradni poti, ampak tudi za svoj užitek. Lahko se pohvalim, da sem spoznala že kar obsežen del: bila sem v Portorožu, Kopru, Izoli, Novem mestu, Lipici, na reki Soči, v Bohinju, na Bledu, Ptuju … Še vedno pa moram obiskati vzhodni del države. Mursko Soboto in okolico sem obiskala še v času, ko sem živela na Dunaju. Ob koncu tedna, ko se odvijajo prireditve, ali pa za svoj užitek z možem obiščem katerega izmed krajev.«

Maja ste se srečali z našo ministrico za zdravje. O čem sta razpravljali?

»Pogovarjali smo se o mogočem dvostranskem sodelovanju, še posebej na področju reforme bolnišničnega zdravljenja in zdravstvene reforme, ki se tudi napoveduje v Sloveniji.«

V javnosti se rad pojavlja stereotip, da diplomati živijo ležerno življenje. Ali ste kdaj pod stresom, kako se spopadate z njim in drugimi izzivi sodobnega življenja?

»O, kaj res? Diplomati smo zelo delavni … (smeh). Zame največji stres predstavljajo vprašanja, ki so povezana z varnostjo. Vedno moramo biti v pripravljenosti, tudi takrat, ko imamo sprejeme za goste in večerje. Res pa je v primerjavi s katero drugo državo življenje v Sloveniji drugačno. Je pa lahko delati v Sloveniji in tu se počutim zelo dobro.«

Če skočimo na področje zdravja: ali zaupate klasični medicini, alternativnemu ali komplementarnemu pristopu k zdravljenju?

»Moj oče je bil zdravnik, in čeprav se je ukvarjal s klasično medicino, je ob tem preučeval tudi kitajsko medicino in akupunkturo. Ampak ju ni prakticiral, želel je le razširiti svoja obzorja. Čutil je namreč, da si lahko z dodatnim znanjem učinkoviteje pomaga pri delu s klasično medicino. V družini imamo do zdravja precej sproščen odnos in tudi sama ob vprašanjih glede zdravja zaupam zdravnikom.«

Ali živite zdravo?

Da, skušam živeti zdravo. Ukvarjam se s športom, z vadbo joge in veliko pešačim. Uživam pa tudi v kozarcu vina in dobri večerji. V Sloveniji je veliko dobrih restavracij. Trenutno za svoj užitek obiskujem in raziskujem restavracije po Sloveniji.«

Katera je vaša priljubljena zvrst umetnosti?

»Zelo rada imam opero, tudi glasbene festivale. Glasba zavzema pomembno mesto v mojem življenju, čeprav sama žal ne igram nobenega glasbila. Pred kratkim sem se udeležila festivala v Brežicah z baročno glasbo, na katerem je med drugim nastopila tudi skupina iz Francije. Veliko sodelujemo na področju kulture. Imamo tudi pomembne izmenjave na področju literature; letos bo Slovenijo obiskalo tudi veliko pisateljev iz Francije.«

Kaj pa hišni ljubljenčki: imate kakšnega? 

»Ne, imam alergijo na mačjo dlako, zato to žal ni mogoče.«

Imate kakšne konjičke, ki jih mogoče še niste omenili?

»Ne ostaja mi veliko prostega časa; posvečam se predvsem družini in otrokom, veliko je tudi dela. Ker eden od mojih otrok živi v Kanadi, pogosto potujem tudi tja, kar je časovno precej potratno.«

Kaj bi sporočili našim bralcem?

»Vaši bralci imajo srečo, da lahko živijo v državi, v kateri lahko dobro počutje in zdravje utrjujejo z obiski narave. Okolje ni zelo onesnaženo, čeprav se včasih zgodi kakšen spodrsljaj. Slovenija je zelena dežela, z veliko gozdnimi površinami in morjem. To je privilegij, da imajo ljudje na dosegu roke obisk morja, podeželja in hribov. Upam pa, da vaše bralce zanima obisk Francije, ki je tudi zelo lepa država.«

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj