Ali znate pravilno čistiti prostor ob zobnih vsadkih?

Avtor: Sanja Vilfan Švajger

Ste ponosni lastnik novih vsadkov, nadgrajenih z lepimi, novimi zobki. Zanje je veliko priporočil, kajti gre za ogromen posel. Seveda prinašajo imetniku boljšo kakovost življenja, a glede na to, da vas bo le redkokateri implantolog pospremil z natančnimi navodili glede redne higiene in potem še s preverjanjem, ali ste se čiščenja prostorov pod mostički in ob vsadkih tudi v resnici naučili, je veliko vprašanje, kako dolgo to traja. 

zobna higiena

In ravno to je delo ustnega higienika: temelji predvsem na preventivi in preprečevanju vnetja obzobnih tkiv. Hkrati bi morali biti pomoč zobozdravniku, da lahko svoje delo opravljajo v čistih ustih brez vnetih obzobnih tkiv in nepotrebnih krvavitev, je v pogovoru o zdravju ustne votline povedala ustna higieničarka Jelena Stajkovič. Njena poklicna pot se je začela leta 1998 v zobotehničnem laboratoriju in se kmalu za tem, leta 2000, nadaljevala v zobni ordinaciji, v kateri je delala kot zobna asistentka in ustna higieničarka. Ker jo delo zobne asistente ni več izpopolnjevalo, se je odločila za študij ustne higiene in leta 2008 je diplomirala, beremo na njeni predstavitveni spletni strani https://usta.si/

Tokrat sva se pogovarjali o vzdrževanju zdrave ustne votline in pravilne higiene pri ljudeh, ki imajo protetiko na zobnih vsadkih oziroma klasično zobno protetiko. 

Kakšna mora biti rutinska ustna higiena pri ljudeh, ki imajo vgrajene vsadke? 

»Vsadek je treba očistiti po vsaki jedi s kosmateno zobno nitko, s katero očistimo obzobni žepek (predel pod nivojem dlesni), in z interdentalno krtačko, ki je namenjena implantatom in na sredini nima kovinske žičke, ampak plastično

Zakaj je pri njih še posebej pomembno natančno in redno čiščenje ob implantatih po vsakem obroku? 

»Ustna higiena je pri implantatih bistveno pomembnejša kot pri naravnih zobeh, saj je implantat neposredno zraščen s kostjo in ne z vezivnim tkivom (s Sharpejevimi vlakni) kot naraven zob. Zato tudi okrog implantata hitreje pride do propada kosti ob slabi ustni higieni.« 

Zaporedje dogodkov pri neustrezni higieni (ni nujno, da ne čistite prostorov pod protetiko, dovolj je že, da jih očistite površno, ker bolje ne znate) je: gingivitis, paradontitis, vnetje ob implantatu, vnetje napreduje globoko proti korenini vsadka.  
   

Kaj se zgodi, če ni ustreznega čiščenja? 

»Ob neustreznem čiščenju najprej pride do vnetja dlesni, ki posledično pripelje do periimplantitisa in propada kosti, zaradi česar se implantat razmaje in lahko izpade. Ob implantatu poteka vnetje enako kot ob naravnem zobu, s tem da je celoten proces hitrejši.«

Ali pacienti po tem, ko dobijo oskrbljen vsadek z nadgradnjo, torej ko dobijo protetiko – nov zob, dobijo tudi ustrezne napotke, kako je treba zanje skrbeti? 

»Večina mojih pacientov pove, da ni dobila ustreznih napotkov ne obrazložitve, zakaj in kako bi morali skrbeti za implantat. Res pa je tudi to, da veliko pacientov pove, da »šrauf in porcelan pa res ne zgnijeta, zakaj je potrebno toliko telovadbe okrog umetnih zob«. Potem ko jim razložim, kako je implantat sidran in da to ni nekaj, kar je večno, se jim pogled na celotno zadevo spremeni in začnejo bolje skrbeti zanje.« 

Tega znanja zobozdravniki verjetno nimajo. Kdo bi jih potem moral naučiti, kako čistiti prostor pod protetiko? Ali te napotijo k higieniku oziroma ali tesno sodelujejo s higieniki? 

»Znanje zobozdravniki imajo, verjetno tudi povedo, kako je treba skrbeti in čistiti implantate, pa so lahko preslišani pod vplivom veselja, da pacient končno ima zobe. Veliko pacientov pa tudi pove, da prvič sliši, kako se mora čistiti implantate in da če bi vedeli, bi gotovo bolje čistili. Kaka je praksa oralni kirurg – ustni higienik, mi ni znano. Zobozdravniki, s katerimi jaz delam, mi pošljejo pacienta, še predno se odloči za implantat, da se osnov pravilne ustne higiene naučijo že pred ustavitvijo implantata, prav tako mi pošljejo pacienta po cementiranju fiksne protetike, da se očistijo obzobni žepki cementa in nauči pacienta vzdrževanja fiksnoprotetičnega nadomestka.«

Tudi v Sloveniji ima že veliko ljudi zobne implantate, zanima pa me, kako ti vsadki tudi v resnici vzdržijo oziroma kako vzdržijo, če ni pravilne higiene? 

»Odvisno. Ob pravilni ustni higieni so implantati tudi po 10, 15 let v ustih. Če je higiena slaba, je ta doba veliko krajša, lahko tudi samo kako leto. Res pa je, da je od obstojnosti implantata odvisno tudi stanje kosti, v katero nameščajo implantat, sistemskega zdravja posameznika, morebitnih odvisnosti/razvad …« 

Kaj priporočate za čiščenje pod protetiko? Interdentalne ščetke ali kakšne druge pripomočke?

»Moje mnenje je, da je interdentalna krtačka definitivno premalo, saj z njo očistimo samo interdentalni prostor (prostor med zobmi), z nitko pa očistimo še prostor pod nivojem dlesni (obzobni žepek) in prostor pod členi pri fiksnoprotetičnem nadomestku/mostičku (zobje nad manjkajočimi koreninami).«

Verjetno tudi ni najbolje, da se prevečkrat dregneš v mehko meso dlesni, kar se vsaj na začetku pri neveščem uporabniku medzobnih ščetk redno dogaja?

»Uporabe interdentalne ščetke se je treba naučiti tako kot uporabe nitke. Konstantno draženje (špikanje) dlesni pripelje do vnetja in povečavanja dlesni, krvavitve in bolečine, zato večina preneha uporabljati interdentalne ščetke. Če je velikost ščetke prava in si vzamemo čas za čiščenje, se temu špikanju lahko izognemo. Kot sem omenila, je pomembno tudi, da je ščetka na plastični žički in ne na kovinski. Ponudba takih ščetk je manjša, a se je vredno potruditi in jih poiskati.«

Bi moral zobozdravnik določiti velikost medzobnih ščetk? Kako je s trakom – z nitko za čiščenje prostorov pod protetiko, ki se razlikuje od navadnih nitk za čiščenje zob?

»Da, velikost interdentalnih ščetk se določi v ordinaciji za vsak medzobni prostor posebej. Interdentalna ščetka ne sme pasti v prostor, prav tako pa ne smemo z žičko drgniti po zobu. Enako je z zobno nitko, ki ne sme biti ne predebela ne pretanka. To se vse določi v ordinaciji skupaj s pacientom.«

Ali bi moral tudi že ob vgradnji protetike razmišljati o tem, kako se bo pod njo čistilo, saj sicer lahko propadejo nosilci – obrušeni zobje ali implantati?

»Mislim, da bi bil ta podatek za večino pacientov zelo dobrodošel, da se jih seznani, kako se čistijo fiksni in snemni protetični nadomestki in kaj to vse potegne za seboj. Kljub vsemu je večino stvari treba doplačati in je prav, da so seznanjeni, koliko truda morajo vložiti, da bo zadeva dolgotrajna.«

Foto; Bigstock

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj