Zdrave navade in pravočasno presejanje najbolje preprečujejo raka

Avtor: R. M. Z.

Evropski kodeks za boj proti raku, ki vsebuje vrsto priporočil za preprečevanje raka, letos praznuje 30. obletnico. Wendy Yared iz Združenja evropskih lig za boj proti raku (ECL), vseevropske krovne organizacije nacionalnih in regionalnih lig za boj proti raku, je o napredku na področju preprečevanja raka dejala naslednje:


Ali je bil od prve objave evropskega kodeksa za boj proti raku pred 30 leti storjen napredek na področju preprečevanja raka v Evropi?

»Zdaj bolje vemo, da je raka mogoče preprečiti, delno zaradi lažje izmenjave zdravstvenih informacij prek družbenih medijev in interneta ter delno zaradi evropskega kodeksa za boj proti raku in razširjanja priporočil za bolj zdrav življenjski slog. Na voljo so tudi boljše presejalne metode in učinkovitejša obravnava.«

Ali se je povečalo število ljudi z bolj zdravimi navadami, ki so prenehali kaditi in ki sodelujejo v programih presejanja raka?

»Seveda! Leta 2000 je bilo med odraslimi v EU rednih kadilcev 25 %, leta 2014 pa skoraj 20 %. To je 20-odstotno zmanjšanje. Velik napredek je tudi pri presejanju raka debelega črevesa in danke, ki se zdaj izvaja v 20 državah članicah in bo verjetno kmalu na voljo tudi v drugih.«

 

Wendy Yared 

Ali so k napredku na področju pripomogli tudi projekti in politike EU? Ali so bili nekateri med njimi posebej pomembni?

»EU je pomagal na različne načine – od sprejemanja zakonodaje do financiranja pomembnih raziskav. Ni naključje, da se je hkrati z izvajanjem direktive o tobačnih izdelkih od leta 2001 naprej stopnja kajenja zmanjšala.
EU je neposredno podprl evropske smernice za kakovostne presejalne programe za raka dojke, materničnega vratu in debelega črevesa ter s tem pomembno prispeval k preprečevanju raka na podlagi dokazov. Ukrepi EU na področju preprečevanja in zgodnjega odkrivanja raka imajo velik vpliv; 25 držav članic zdaj ponuja sistematske presejalne programe za raka dojke. Seveda moram omeniti tudi skupni ukrep CANCON, ki se je končal februarja. Ta pobuda je dala državam članicam natančen ‘recept’, kako okrepiti njihove načrte in ukrepe za obvladovanje raka.« 

Ali nam lahko z nekaj primeri pokažete, kako je kodeks vplival na konkretne ukrepe v boju proti raku v državah članicah?

»Številne države članice zdaj ponujajo bolj zdrave obroke šolske prehrane in omejujejo ponudbo sladkanih pijač, kar otrokom pomaga, da se zgodaj navadijo na zdravo prehrano. Pomemben je tudi brezplačen in preprost dostop do presejalnih programov za raka kakor tudi prepoved kajenja na delovnem mestu ter v restavracijah in barih v skoraj vseh državah članicah. Med državami članicami, ki so na podlagi kodeksa sprejele številne ukrepe, je Poljska. Pod vizionarskim vodstvom profesorja Witolda Zatonskega je z velikimi prizadevanji v nacionalne ukrepe vključila določbe kodeksa.«

Z upoštevanjem kodeksa bi lahko preprečili druge kronične bolezni in zdravstvene težave. Ali bi ga lahko uporabili širše?

»Lige za boj proti raku sodelujejo na nacionalni ravni z drugimi nevladnimi organizacijami za posamezne bolezni pri razširjanju sporočil kodeksa – uporabljal naj bi se tudi za preprečevanje drugih bolezni, ne samo raka. V Združenju evropskih lig za boj proti raku podpiramo prizadevanja Komisije za spodbujanje zdravih navad, ki preprečujejo ne samo nastanek raka, ampak tudi vseh nenalezljivih bolezni v celotnem življenjskem obdobju. Preprosto razumljivi nasveti kodeksa so uporabni za vse. To ni samo kodeks zoper raka, to je recept za optimalno zdravje.«

Foto: Bigstock

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj