
Kot je povedal Annibale Biggeri, profesor epidemiologije z univerze v Padovi, se je v Benečiji zgodila prava katastrofa, saj so njeni prebivalci desetletja nevede uživali vodo, onesnaženo s PFAS. Za onesnaženje je odgovorna družba Miteni, ki je v mestu Trissino – od 60-tih let do njenega zaprtja leta 2018 – svoje odplake pošiljala v vodonosnik Almisano, enega največjih zajetij pitne vode v Evropi.
Pri 60% prebivalcev znaki organskih in presnovnih motenj
Kriza v Benečiji se je začela spomladi 2013, ko so v podtalnici in rečni vodi s tega področja ugotovili izjemno visoko koncentracijo PFAS, ki je na nekaterih področjih za 1000-krat presegala mednarodno veljavne varne koncentracije. Izkazalo se je, da v onesnaženih področjih živi 350.000 ljudi, kar 120.000 prebivalcev pa je bilo izpostavljeno dolgotrajnem uživanju onesnažene vode za pitje. Biomonitoring med letoma 2015-2016 je pokazal izjemno visoke vrednosti PFAS v krvi – te so bile osemkrat večje kot pri osebah iz nekontaminiranih področij. Leta 2017 je regionalna vlada izpeljala celovit načrt zdravstvenega nadzora, v katerega so vključili 90.000 prebivalcev s t.i. rdečega področja visoke ogroženosti (vključili so tudi delavce družbe Miteni). V krvi in organih 55.000 udeležencev, ki so jih vključili do leta 2022, so izmerili vrednosti 12 različnih PFAS kemikalij in pri skoraj 60% ugotovili znake organskih ali presnovnih poškodb, povezanih z izpostavljenostjo PFAS. Kritični so tudi podatki analize iz leta 2022, ki je v krvi 105.000 prebivalcev iz rdečih območij pokazala kar 20-krat večje vrednosti PFOA (najpogostejša PFAS molekula), ko znašajo povprečne koncentracije v krvi Italijanov.
Srčnožilne bolezni, rak in reprodukcijske motnje
Da ima prisotnost visokih PFAS koncentraciji tudi klinične posledice je pokazala raziskava z rdečega področja v Benečiji, saj so v obdobju 1985-2018 tam beležili 3890 več smrti. To pomeni eno dodatno smrt vsake tri dni, posledice pa se kažejo predvsem v srčnožilnih boleznih, raku ledvic in raku mod, onesnaženje pa je zaskrbljujoče tudi zaradi učinka PFAS na reproduktivno zdravje. Te snovi so posebej nevarne za noseče ženske, saj kemikalija aktivno prehaja skozi posteljico v plod, o tem pa pričajo podatki o manjših vrednosti PFAS pri ženskah, ki so rodile. Vmesna analiza raziskave Biggerija, ki še ni objavljena, je potrdila rezultate danske raziskave, ki je pri moških potomcih pokazala zmanjšano gibljivost in morfologijo spermijev.
Evropski biomonitoring
Onesnaženje s PFAS je prisotno povsod po svetu, najizrazitejše točke kontaminacije pa so v Evropi odkrili v določenih področjih Belgije, predvsem v okolici Antwerpna, na Nizozemskem pa visoke vrednosti ugotavljajo v okolici mesta Dordrecht. Podobna področja ugotavljajo tudi v industrijskih področjih Nemčije, Francije in V.Britanije, onesnaženje pa praviloma spremlja tudi vojaške objekte in področja, kjer intenzivno uporabljajo pene za gašenje. Projekt evropskega biomonitoringa (HBM4EU), ki zajema tudi meritve vrednosti PFAS v vzorcih krvi in urina, vključuje preko 100 organizacij, vključujoč nacionalne zdravstvene institucije, raziskovalne inštitute in regulatorne agencije, njegov cilj pa je pregled kemijske onesnaženosti in identifikacija tveganja za zdravje.
Kaj so PFAS kemikalije?
Kratica PFAS predstavlja obsežno skupino kemikalij, ki jih industrija od 40-let prejšnjega stoletja uporablja za proizvodnjo vodoodpornih materialov, ki so odporni tudi na maščobe in visoke temperature. Uporaba takšnih proizvodov je izjemno široka, od teflonskih posod pa se je razširila na vododporni tekstil (Gore-Tex), prehransko embalažo in gasilske pene. PFAS so izjemno odporne molekule in se nalagajo v vodi in prsti, od tu pa prehajajo v telesa živali in ljudi. Težava je v tem, da so te spojine izjemno nerazgradljive in tako razširjene, da jih najdejo povsod, kjer jih iščejo.
vir: Callari M. Don’t Drink the Water: Italy’s Learnings From PFAS Disaster. Medscape 2025