
Medtem ko so evropske agencije med kancerogene pesticide uvrstile tudi glifosat, je ta herbicid v ZDA zelo široko uporabljen – z njim namreč škropijo dobro polovico vseh površin, posejanih s koruzo in sojo, glifosat pa uporabljajo tudi na poljih pšenice, ovsa, bombaža in plantažah s sadjem. Obremenjenost s pesticidi lahko zmanjšamo z organskim kmetijstvom, še manj pa tvegamo, če živila pridelamo doma.
Sicer pa izpostavljenost pesticidom povezujejo s tveganjem za razvoj nevroloških motenj, kot je Parkinsonova bolezen, z oslabljenim imunskim sistemom in rakom. Dosedanji podatki razkrivajo povezavo z rakom debelega črevesa in danke, trebušne slinavke, s pljučnim rakom, levkemijo (tudi pri otrocih) in z limfomom. V nedavno objavljeni raziskavi so tveganje Američanov za razvoj raka ocenili s pomembnim modelom, ki je – ob upoštevanju obremenjenosti s pesticidi – rezultate prilagodil različnim drugim dejavnikom.
Obremenjen srednji zahod ZDA
Izpostavljenost 69 različnim pesticidom so avtorji ugotavljali s podatki ameriške analize iz leta 2019 (US Geological Survey), informacije o obolevnosti za rakom pa so pridobili iz baze njihovega nacionalnega zdravstvenega inštituta (NIH) in centrov za nadzor in prevencijo bolezni (CDCP). V analizo s vključili tudi druge dejavnike, kot je prevalenca kajenja, indeks socialne ranljivosti, uporabo kmetijskih zemljišč ipd. Model je, v povezavi z izpostavljenostjo pesticidom, izpostavil področja z največjim in najmanjšim dodatnim tveganjem za razvoj raka, prav tako je izračunal tudi stopnjo predvidene rasti primerov raka na leto. Največjo obremenjenost s pesticidi so ugotovili v srednjem zahodu ZDA, ki je znano po največji proizvodnji koruze, v primerjavi z manj obremenjenimi področji pa so v državah srednjega zahoda letno beležili 154.541 dodatnih primerov raka.
154% večje tveganje od kajenja
Raziskovalci so z istim modelom ocenili tudi dodatno tveganje za raka, ki ga prinaša kajenje – izkazalo se je, da so v številnih področjih pesticidi nevarnejši in prispevajo večje dodatno tveganje od kajenja. Največjo razliko so ugotovili pri ne-Hodgkinovem limfomu, kjer je analiza pri pesticidih pokazala 154,1% več primerov, kot kajenje. Pesticidi so se kot nevarnejši od kajenja pokazali tudi pri drugih rakih, vendar je bila razlika veliko manj izrazita; pesticidi po bili povezani z 18,7% več primerov, ko je govora o vseh rakih, z 19,3%, ko gre za rak na mehurju in za 21,0% primerov levkemije.
vir: Gerken J, s sod. Comprehensive assessment of pesticide use patterns and increased cancer risk. Front Cancer Control Soc, 2024