
Za razliko od virusa SARS-CoV-2, ki je našel v imunsko naivni človeški populaciji idealne pogoje za širjenje, je pri virusu hHPV drugače – njegove različice namreč že desetletja krožijo po svetu, zaradi česar je človekov imunski sistem z njim (bolj ali manj) seznanjen.
Za biologijo hMPV virusa sicer velja podobno sezonsko pogojeno nihanje okužb, kot za virus influence, torej z viškom aktivnosti pozimi in zgodaj spomladi. Trenutno visoka obolevnost naj ne bi bila neobičajna, podobno pa poročajo tudi iz Britanske agencije za zdravstveno varnost (UK Health Security Agency), kjer se okužbe dihal gibljejo v okvirih pričakovanih vrednosti. Kot je povedal epidemiolog Conall Watson, se velika večina ljudi z virusom hMPV sreča že zelo zgodaj, nekako do starosti petih let, v kasnejšem življenju pa se z njim praviloma še večkrat okužimo. Virus, ki je zelo podoben ptičjemu metapneumovirusu C, so prvič odkrili na Nizozemskem, v letu 2001 in običajno povzroča milejše, 2-5 dni trajajoče, gripi podobne simptome gornjih dihal. Tvegan je lahko predvsem za mlajše otroke (do enega leta), starostnike in za imunsko oslabele osebe, pri katerih se lahko okužba razširi globje in povzroči bronhiolitis in tudi pljučnico.
Imunski dolg?
Strokovnjaki domnevajo, da bi lahko bila večja obolevnost povezana tudi s fenomenom, ki so ga poimenovali “imunski dolg” in se nanaša na posledice protikovidnih ukrepov. Zaradi omejitev gibanja in stikov med ljudmi je namreč prišlo do zmanjšanja populacijske imunosti, ki je posledica skoraj dveletnega zmanjšanja virusnega kroženja številnih virusov, ki se prenašajo preko dihal. V zadnji sezoni kovidne epidemije (2023/24) se je kroženje respiratornih virusov vrnilo v običajne predkovidne vzorce, vendar strokovnjaki opozarjajo, da bi za boljše razumevanje trenutnega stanja potrebovali več epidemioloških podatkov. Kot drugi RNK virusi je namreč tudi hMPV podvržen mutacijam in genskim rekombinacijam, trenutno pa beležijo različice s specifičnima nukleotidnima podvojitvama v genu, poimenovanem G, ki v zunanjo ovojnico virusa prispevata dodatne aminokisline. Zaenkrat vemo, da nove različice – kljub antigenski različnosti – ne povzročajo hujšega poteka okužbe.
ViR: Chinese Centre for Disease Control and Prevention