Avtor: R. M. Z.
Večina farmakološko aktivnih snovi (FAS), ki jih uporabljamo v zdravstvenih ustanovah in doma, se po uporabi prek blata in urina izloča z odpadnimi vodami v sistem kanalizacije in prek njega v čistilne naprave, od koder lahko končajo v okolju in celo v pitni vodi.
Farmakološko aktivne snovi (FAS) so heterogena skupina snovi, sestavljena predvsem iz zdravil, ki se uporabljajo v humani medicini, kot so zdravila za izključno bolnišnično uporabo, zdravila za domačo uporabo, ki se predpisujejo na recept, zdravila v prosti prodaji, ter zdravila, ki se uporabljajo v veterinarski medicini. Določene FAS se uporablja tudi v pridelavi in predelavi živil (npr.: dezinficiensi v predelavi živil) ter v kozmetični negi. Številna veterinarska zdravila, ki delujejo proti zajedavcem, so tudi registrirana kot insekticidi v kmetijstvu.
FAS lahko najdemo tudi v pitni vodi
Večina FAS je v telesu podvržena biotransformaciji, ki spremeni njihovo kemično strukturo, pogosto pa tudi njihove fizikalno-kemične in farmakološke značilnosti. Metabolizem FAS je večinoma nepopoln – del FAS (tudi do 90 %) se nespremenjenih izloči v okolje.
Prisotnost FAS v okolju je predvsem posledica uporabe v zdravstvenih ustanovah in v domačem okolju. Večina FAS in njihovih metabolitov se po uporabi skupaj z blatom in urinom izloča z odpadnimi vodami v sistem kanalizacije in prek njega v čistilne naprave. Če se FAS ali njihovi metaboliti v čistilni napravi ne razgradijo, lahko vstopijo v vodno okolje in jih posledično najdemo tudi v pitni vodi. Pomemben vir FAS v okolju so tudi veterinarska zdravila, ki se uporabljajo v živinoreji in lahko prav tako prek gnojevke in spiranja zaidejo v pitno vodo.
Kje lahko oddate odpadna zdravila
Manj pomemben, vendar ne zanemarljiv vir FAS v okolju je nepravilno odstranjevanje neporabljenih zdravil ali zdravil s pretečenim rokom uporabe. Zavedati se je treba, da že majhne količine nepravilno odvrženih zdravil lahko v naravi povzročijo veliko škodo. FAS s pronicanjem v podtalnico lahko preidejo v pitno vodo, lahko se kopičijo vzdolž prehrambene verige in tako škodujejo tudi ljudem. Zato jih ne smemo zavreči med običajne gospodinjske odpadke ali jih odplakniti skozi straniščno školjko.
Skladno z Uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili jih lahko oddamo v lekarni, izvajalcu javne službe v zbirnih centrih ali premičnih zbiralnicah, v specializiranih prodajalnah v posebne zabojnike in zbiralcu odpadnih zdravil ob kampanjah. Veterinarska zdravila za male živali bodo sprejeli v veterinarskih ambulantah, za rejne živali pa v zbirnih centrih.
Obstojnost v okolju
FAS oziroma njihovi ostanki v okolju so skupina novih onesnaževal okolja (emerging pollutants), ki v zadnjih letih povzročajo zaskrbljenost strokovne in laične javnosti zaradi:
– njihovega stalnega sproščanja v okolje preko iztokov iz čistilnih naprav in iz septičnih sistemov, zaradi česar jih štejemo med pseudo-perzistentne kontaminante, kar pomeni, da se njihova morebitna transformacija in razgradnja v okolju kompenzirata s stalnim sproščanjem v okolje,
– razviti so z namenom, da sprožijo neki biološki učinek,
– pogosto imajo enake fizikalno–kemične značilnosti kot drugi znani škodljivi ksenobiotiki (obstojnost, lipofilnost),
– uporabljajo se v velikih količinah.
Še neraziskane dolgotrajne posledice Morebitni dolgotrajni škodljivi učinki FAS oziroma njihovih ostankov v okolju na delovanje ekosistemov, posamezne živalske vrste, predvsem pa na človeka, so slabo raziskani. Čeprav so ocene tveganja za človeka pokazale, da nizke koncentracije FAS v pitni vodi predstavljajo zanemarljivo tveganje za zdravje človeka, pa dolgotrajna izpostavljenost še ni bila raziskane, zlasti glede tveganja za oslabele in imunokompromitirane. |