Neivazivna možganska stimulacija pri bolnikih s hudo depresijo

Raziskava, objavljena aprila na portalu revije Journal of Clinical Psychiatry, razkriva spodbudne možnosti za nefarmakološko lajšanje težke oblike depresije, s pomočjo prenosnega neinvazivnega možganskega elektrostimulatorja, ki omogoča obravnavo na pacientovem domu.

Neivazivna možganska stimulacija
Nedavna raziskava potrjuje spodbudne možnosti za nefarmakološko lajšanje težke oblike depresije, s pomočjo prenosnega neinvazivnega možganskega elektrostimulatorja. Foto:

Ameriški raziskovalci so v raziskavo vključili 255 odraslih oseb z depresijo in jih po naključnem izboru izpostavili obravnavi z aktivnim elektrostimulatorjem tASC (transcranial alternating current stimulation) oziroma obravnavi z lažno aparaturo. Aktivna raziskava je trajala štiri tedne, v tem času pa so pacienti na svojem domu izvajali dvakrat-dnevno 20-minutno transkranialno stimulacijo in beležili podatke o svojem počutju. Zanimivo je, da je prišlo že po dveh tednih v obeh skupinah do klinično pomembnega izboljšanja, ki se je kazalo v izboljšanju BDI-II (Beck Depression Inventory) rezultatov, v primerjavi z izhodiščem. Šele v naknadni analizi so pri pacientih s 100% komplianco ugotovili, da je aktivna obravnava prinesla statistično pomembno boljše BDI-II rezultate od placeba, ti pa so se pokazali že po prvem tednu. Kot je povedal Flavio Frohlich, profesor na univerzi North Carolina, bodo prve rezultate seveda morali potrditi v nadaljnjih raziskavah. Možnost obravnave psihiatričnih bolnikov z neinvazivnimi prenosnimi stimulatorji je ocenil kot izjemno zanimivo, vendar je hkrati opozoril na pomanjkljivosti omenjene raziskave, saj ta ni vključila nekaterih pristopov, ki sicer veljajo za nekakšen zlati standard v kliničnih raziskavah zdravljenja depresije (raziskava je bila utemljena izključno na pacientovem lastnem poročanju in z rezultati, ki v osnovni analizi niso pokazali statistično pomembne razlike med aktivno intervencijo in placebom).