Avtor: R. M. Z.
Simon Bole je diplomirani fizioterapevt, tudi sodni izvedenec za fizioterapijo, ki je opravil še celo vrsto dodatnih izobraževanj doma in v tujini. Je tudi predavatelj na kongresih in stavi na znanje; predvsem poudarja, da je najpomembnejše delo fizioterapevta delo z rokami, tj. manualne terapije.
Pravi, da so tudi razni pripomočki koristni, vendar nobeden ne more odtehtati fizioterapevtovih rok. Po njegovem mnenju je to tudi znak, po katerem prepoznate dobrega fizioterapevta; če vas namreč samo priklopi na kakršno koli napravo, boste težko prišli do izboljšanja svojih težav. Sam svetuje temeljit pogovor o življenjskem slogu in redne terapije. Tudi preventivne, na katere redko kdo izmed nas pomisli. Pogovor z njim nam je tako predstavil tudi nov pogled na fizioterapijo, ki pa lahko zelo veliko ponudi vsakemu posamezniku.
Simon Bole je bil tudi fizioterapevt v slovenski smučarski reprezentanci ter v slovenski reprezentanci v kajaku in kanuju na divjih vodah. |
Kaj lahko ponudi fizioterapija?
»Fizioterapija nam ponuja različne manualne pristope, tehnike z rokami, ki nam olajšajo že nastale kronične težave, bolečine, ki so posledica ponavljajočih se gibov, ali pa odpravi tiste, ki so nastale zaradi poškodb. Dober prvi pregled pri fizioterapevtu vsebuje temeljit pogovor o pacientovem življenjskem slogu ter njegovih navadah in težavah pa seveda tudi pogovor o pričakovanjih, ki jih goji pacient. Dobro zastavljen program prinaša veliko več zadovoljstva kot obljube v oblakih.«
Več o Fizioterapiji Bole najdete na www.fizioterapija-bole.si. Na obisk pri Simonu Boletu se lahko prijavite prek e-naslova [email protected] ali telefonske številke 031 304 500. |
Zakaj je pomembna fizioterapija?
»Pomembna je zato, ker z njo ohranjamo telo gibljivo in zdravo, to pa nam omogoča samostojnost do pozne starosti. Fizioterapija ne pomeni samo obiska pri fizioterapevtu, ampak tudi navodila in vaje, ki jih je potem priporočljivo izvajati. Le tako namreč pacient lahko pride do želenega stanja. Skrb za telo je kompleksna zadeva, ampak ob primerno vloženem delu bo gotovo vsak zadovoljen z rezultati.«
Na fizioterapevta po navadi pomislimo šele, ko imamo resne težave s svojim telesom. Zakaj je pomembna tudi preventiva?
»Vsak posameznik po navadi obišče fizioterapevta, ko že nastane težava. Če obiščemo fizioterapevta še pred nastankom težav ali pa vsaj pred nastankov velikih težav, jih lahko preprečimo ali pa omilimo. S fizioterapijo lahko vzdržujemo telo v dobri psihofizični kondiciji, kar omogoča aktivno življenje. Samo pomislite, kolikokrat česa niste mogli početi zaradi omejitev, ki ste jih imeli, in kako nemočno ste se ob tem počutili.«
Program preventive v srednjih in zrelih letih lahko posamezniku vidno poveča kakovost življenja. Sproščeno gibanje je namreč osnova za zadovoljstvo v življenju. Kaj vi svetujete tej generaciji?
»Obisk pri fizioterapevtu naj bo del vašega mesečnega urnika. Tako boste sprotno skrbeli za svoje telo in s tem izključili možnost večjih težav. Načrt, ki ga naredim skupaj s pacienti, skoraj vedno deluje. Pacienti so po navadi presenečeni, da lahko manjše spremembe navad prinesejo tako velike rezultate.«
Kako bi podkrepili svoje trditve s primeri iz prakse?
»Pacientom s kroničnimi težavami omogočam, da se lahko udejstvujejo pri aktivnostih, ki jih drugače ne bi mogli obiskovati. Rekreativni športniki z rednimi obiski pridobijo boljšo psihofizično pripravljenost, poškodbe pa se pojavijo veliko redkeje.«
Tudi pri mlajši generaciji imamo dva ekstrema – tiste, ki se gibajo veliko premalo, in tiste, ki se športom ukvarjajo celo preveč. Kaj svetujete rekreativnim športnikom?
»Rekreativni šport pri večini posameznikov ni samo konjiček, ampak redno treniranje. Vsi, ki se ukvarjajo z rekreativnim športom, morajo preprečevati vzorce, ki nastanejo zaradi ponavljajočih se obremenitev. Le tako se bodo izognili poškodbam in z rednimi obiski pri fizioterapevtu telesu omogočili boljšo prilagoditev. Tisti rekreativci, ki zelo redno trenirajo, morajo namreč pomisliti, da morajo na telo misliti skoraj tako kot profesionalni športniki, pri njih pa je fizioterapevt nujen. Brez njega danes ni več vrhunskih rezultatov športu.«
In na kaj so najpozornejši? Ali je to prva bolečina, ki se pojavi ob športu?
»Prva bolečina, ki se pojavi, je znak, da je nekaj narobe. Telo se začasno prilagodi in bolečina lahko izgine. Ko se ponovno pojavi, bo bolečina večja ali pa bo sledila poškodba. Predlagam, da pojava kakršne koli bolečine ne zanemarite in da obiščete fizioterapevta.«
Verjetno bi bilo za vsakega posameznika idealno, da ima izdelan svoj program preventive. Verjetno ne bi bilo slabo, da ima vsak svojega fizioterapevta, kot imamo na primer zdravnika in zobozdravnika …
»Vsak posameznik ima svoj življenjski slog, ki zahteva svoj preventivni program. Pomembno je, da fizioterapevtu zaupa, obenem pa ima ob sebi sogovornika, ki ima izkušnje in znanje. Pacienti, ki se odločijo za tak način sodelovanja, si želijo, da bi se v tak program vključili že veliko prej.