Ljudem in delfinom skupno tudi to, kako sklepajo prijateljstva

Prijateljstvo je ena od najmočnejših vezi, ki si jih ustvarjamo ljudje, čeprav mehanizmi, ki so vpleteni vanj, še niso v celoti raziskani. Zakaj z nekom, s katerim smo se družili v otroštvu, ohranimo tesne stike v odraslosti, z drugim pa ne, je predmet številnih raziskav.

Izkazalo se je, da se delfini bolj družijo s pripadniki »svoje« skupine. Druženje ni odvisno od sorodstvenih vezi in podobnih dejavnikov, pač pa izključno od skupnega interesa. Foto: Bigstock

Eden od pomembnih temeljev za dolgoletno prijateljstvo pri ljudeh so skupni interesi. Na enak način to počnejo tudi delfini, kaže študija, ki so jo skupaj opravili raziskovalci Univerze Bristol, Univerze Zürich in Univerze Wesetrn Australia, ugotovitve pa objavili v Proceedings of the Royal Society B. Delfini izbirajo prijatelje po enakih kriterijih, kot ljudje. Raziskava ponuja nova spoznanja o socialnih navadah teh izjemnih živali, ki (med drugim) znajo uporabljati orodja, veščino pa prenašajo iz roda v rod.

Shark Bay v zahodni Avstraliji je domovanje največje populacije indopacifiških velikih pliskavk in edini kraj, kjer delfini morske spužve uporabljajo kot orodje. Gre za veščino, ki se prenaša iz roda v rod in pomaga delfinom najti hrano pri tleh v globokih vodnih kanalih. Tehnika je dobro raziskana pri delfinih ženskega spola, tokrat pa so se raziskovalci osredotočili na moško populacijo.

Delfini poznajo koncept “moškega druženja”

Raziskovalci Univerze Bristol, Univerze Zurich in Univerze Wesetrn Australia so analizirali fotografije ter vedenjske in genetske podatke za 124 samcev iz populacije velikih pliskavk v Shark Bay-u. Izbrali so skupino 37 delfinov, ki so jih glede na veščino uporabljanja morskih spužev kot orodja razdelili v dve skupini: v tisto, ki veščino obvlada, ter v tisto, ki je ne. Izkazalo se je, da se delfini bolj družijo s pripadniki »svoje« skupine, kot s pripadniki druge. Druženje ni odvisno od sorodstvenih vezi in podobnih dejavnikov, pač pa izključno od skupnega interesa.

Skupni interesi formirajo dolgoletna prijateljstva

Dr. Simon Allen iz Univerze Bristol, soavtor študije, pojasnjuje: »Uporaba spužev je zamudna in precej osamljena dejavnost, ki vzame veliko časa in energije. Prepričani smo bili, da samcem, ki jo prakticirajo, zato za formiranje nesorodstvenih zavezništev in sklepanje prijateljstev preprosto zmanjka časa. Izkazalo se je, da temu ni tako in da se med delfini s podobnimi interesi oziroma načinom življenja sklenejo tesne vezi, ki trajajo desetletja. Popolnoma enako torej, kot se dogaja pri ljudeh.«

Dr. Manuela Bizzozzero iz Univerze Zürich pa dodaja: “Moški delfini v zalivu Shark Bay imajo zanimiv družbeni sistem formiranja prijateljstev, ki so ključnega pomena tudi za uspeh parjenja. Oblikuje se po vzorcih, za katere smo bili do sedaj prepričani, da so značilni zgolj za ljudi.«

Kako delfini uporabljajo spužve kot orodje?

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj