Tudi sicer, kažejo izsledki mednarodnih študij, da se moški in ženske pogosto izogibajo pogovoru s partnerjem o težavah ki vplivajo na njuno spolno življenje. Dobre tri četrtine sodelujočih (76% moških in 78% žensk) v raziskavi so je s svojim partnerjem sicer pogovorili o težavah z motnjo erekcije in simptomih benigne hiperplazije prostate, vendar je več kot tretjina s pogovorom odlašala več kot pol leta. Kot glavni razlog so navedli občutek sramu.
Motnja erekcije in simptomi spodnjih sečil pogosto sočasna težava
Mednarodne raziskave, ki so dokazovale povezanost motnje erekcije in simptomov benigne hiperplazije prostate, so pokazale, da se te težave pri moških pogosto pojavljajo sočasno. Približno polovica moških med 50. in 70. letom starosti ima motnjo erekcije. Simptomi spodnjih sečil, med katerimi se najbolj pogoste težave z odvajanjem seča, pa se pojavljajo pri 41 % moških po 50. letu starosti. O težavah z erekcijo je poročalo več kot 65 % moških z zmernimi ali resnejšimi simptomi spodnjih sečil.
Simptomi spodnjih sečil vplivajo na kakovost življenja bolnika, saj ima zaradi pogostega nočnega vstajanja zaradi odvajanja seča lahko težave s spanjem, pogosto pa se bolniki izogibajo tudi javnim krajem kjer ni stranišč. Nočno vstajanje je lahko moteče tudi za partnerke, ki jih pogostejši obiski stranišča njihovih partnerjev prebudijo. To se je potrdilo tudi v mednarodni raziskavi o motnji erekcije in simptomih benigne hiperplazije prostate saj so ženske med motečimi dejavniki poleg napetosti v odnosu izpostavljale še motenje spanja. Moški so najpogosteje navajali, da se zaradi motnje erekcije in omenjenih simptomov počutijo starejši, v splošnem je skoraj tričetrt moških in žensk ocenilo, da so simptomi benigne hiperplazije prostate moteči v spolnem življenju para.
Možni vzroki in simptomi bolezni
Poleg starosti so vzroki za motnjo erekcije lahko zdravstvena stanja, kot sta depresija ali stres. Najpogostejši vzroki pa so organskega izvora, kot so: visok krvni tlak, sladkorna bolezen in srčna obolenja. Motnjo erekcije lahko povzročajo tudi nekatera zdravila ali nezdrav življenjski slog (npr. kajenje). Simptomi se lahko kažejo kot popolna nezmožnost doseganja erekcije ali pa kot erekcija, ki ni dovolj trdna, da bi moški prodrl v nožnico oziroma je ne more obdržati do konca spolnega odnosa.
Pregled in pogovor pri zdravniku
Motnja erekcije lahko kaže na druga zdravstvena stanja, kot so sladkorna bolezen ali srčno-žilne bolezni. Po opravljenem pregledu zdravnik postavi diagnozo in predpiše ustrezno terapijo, saj obstajajo možnosti učinkovitega zdravljenja motnje erekcije.
Raziskavo je na vzorcu 13.063 moških (60 odstotkov) in žensk (40 odstotkov), starih 34 let ali več, v letu 2011 spletno izvedla družba SKIM Healthcare. Sodelujoči v raziskavi so bili iz 13 držav. V vsaki državi je sodelovalo najmanj 1.000 oseb. Države so: Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Južna Koreja, Kanada, Mehika, Portugalska, Romunija, Švica, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike. Aprila 2012 je bila raziskava izvedena tudi v Sloveniji na vzorcu 1.006 moških (60 odstotkov) in žensk (40 %).