Ob začetku šolskega leta so tudi zunanje temperature za življenje in razmnoževanje uši ugodne. V zimskem času je težav veliko manj. Iz neznanega vzroka se na glavah nekaterih otrok sploh ne pojavijo, spet drugi pa se jih zelo težko znebijo. Ušivost je prisotna tudi pri odraslih, vendar veliko redkeje. Naglavne uši ne prenašajo bolezni, povzročajo pa zelo neprijetno srbenje. Srbenje se pojavi nekaj tednov po tem, ko uši naselijo lasišče. Je reakcija kože na ugrize uši in samo po sebi ni nevarno, praskanje kože pa lahko vodi do razdraženosti in lokalnega vnetja. V zelo redkih primerih je potreben obisk zdravnika.
Kaj so naglavne uši in kaj gnide
Naglavne uši so žuželke, velike 3 do 4 milimetre, imajo prosojno telo, ki se po hranjenju s krvjo obarva rdeče- rjavo. Njihovo življenjsko okolje je človeško lasišče. Ni res, da uši skačejo iz lasišča na lasišče. Prenašajo se z neposrednim stikom, ko otroci npr. pri igri vzpostavijo stik glava- glava. Lahko se prenašajo tudi preko predmetov, npr. z glavniki, krtačami, kapami, vzglavniki in podobno, saj kratek čas preživijo tudi izven lasišča. Odrasle žuželke na lase odlagajo gnide. To so jajčeca ovalne oblike, so svetleče in rjavkasto obarvane, velike približno 1 milimeter. Če jih stisnemo med dvema nohtoma, počijo. Žive gnide na lasišču vedno pomenijo, da se tam nahaja tudi odrasla uš.
Nekaj zmot o naglavnih ušeh
– Naglavne uši prenašajo bolezni. Ne. Ne prenašajo bolezni, povzročajo pa neprijetno srbenje.
– Naglavne uši skačejo z glave na glavo. Ne. Naglavne uši so plazeči insekti in ne poskakujejo, ne skačejo, ne letajo in ne plavajo.
– Naglavne uši imajo samo umazani ljudje Ne. Ušivost danes ni več pokazatelj slabe higiene. Uši se ne hranijo z umazanijo, ampak sesajo kri.
Kako ušivost potrdimo
Prisotnost uši oziroma gnid potrdimo tako, da pregledamo lasišče, posebej na zatilju in za ušesi. Še bolje je, da lase prečesavamo. To naredimo tako, da ogrnemo ramena s svetlo brisačo, z gostim glavnikom češemo lase, najbolje predhodno oprane s šamponom, od lasišča proti konicam in na vsakem pramenu las to nekajkrat ponovimo. Glavnik sproti brišemo s papirnim robcem, ki ga odlagamo v posebno odpadno vrečko. Glavnik po končanem prečesavanju umijemo v vroči vodi (60°C).
In kako ukrepamo, če smo uši odkrili?
Če smo odkrili uši ali gnide, jih je potrebno odstraniti, saj same ne bodo izginile. V lekarni je na voljo več pripomočkov, ki pa jih je potrebno uporabiti v skladu s priloženimi navodili. Pomembno je, da istočasno ukrepajo vsi, ki so se nahajali v isti skupini oz. so bili v stiku z osebo, ki ima naglavne uši. Prav zato morajo starši obvestiti vrtec ali šolo o odkritih ušeh pri svojem otroku.
Za odstranjevanje uši in gnid ali razuševanje je pomembna tako uporaba ustreznih šamponov oziroma losjonov, ki vsebujejo insekticide ter mehansko odstranjevanje kot tudi ostali higienski ukrepi. Če se uši pojavijo v neki skupini, npr. v razredu ali vrtcu, je pomembno, da vsi starši otrokom lasišče pregledajo in se vsi resno lotijo odstranjevanja naglavnih uši. Ob pojavu uši je potrebno v družini prečistiti vse glavnike, posteljnino, prečistiti sedež v avtomobilu in podobno. Učinkovito je umivanje z vročo vodo, pa tudi parno likanje in kemično čiščenje. Predmete, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zamrzovalniku.
Zlasti v zgodnjem jesenskem času ali ob koncu poletja pogosto v lekarno zaidejo starši, ki se prvič srečujejo z naglavnimi ušmi pri otrocih in želijo preparate za uničenje le teh. Nato so neredko razočarani, ker uporabljeni preparati po njihovem ne delujejo, predvsem ne tako kot so si zamislili sami-hitro in enostavno. Ja, že že. Preparati seveda so učinkoviti in delujejo, a brez naših vzporednih ukrepov, ki niso vedno enostavni in hitri, res ne bodo dosegli željenega učinka dokončne odprave uši pri malčku, najstnici/ku ali celo pri nas samih.
Kakšni pripravki so na voljo v lekarnah?
Najprej je potrebno opozoriti, da ima vsak pripravek svoje navodilo o varni in učinkoviti uporabi. Za uspešno razuševanje je potrebno navodilo dosledno upoštevati. Pripravke uporabljajo samo osebe, pri katerih so bile uši ali gnide dejansko prisotne. Ostali se zaščitijo z drugimi higienskimi ukrepi, kot že omenjeno čiščenje glavnikov in krtač z vročo vodo, pranje posteljnine pri 60°C ipd. Glede na starost otrok lahko izberete primeren pripravek.
Za zelo majhne otroke, pri katerih je pojav naglavnih uši na srečo zelo redek, se uporablja beli vazelin, s katerim premažemo otrokovo lasišče, ga pustimo čez noč, pokritega s kapo. Takšno oblogo izpiramo več dni. Mnogo izdelkov, ki so v obliki šamponov, gelov in pršil, deluje na način mehanskega odstranjevanja. Mehanizmi delovanja so različni. Gel, ki vsebuje penetrol, deluje tako, da raztopi slino, s katero je uš pripeta na lase, zato se odmrle uši enostavno odstrani z izpiranjem. Imamo skupino izdelkov, ki vsebujejo olja (mineralna in eterična), ki zamašijo dihalne poti odrasle uši in izsušijo uši in gnide. Insekticidi (permetrin, benzilbenzoat, malation) so najpogosteje v obliki šampona, lahko tudi emulzije. Delujejo tako, da povzročajo motnje na celični membrani in prekomerno vzdraženost žuželk. Pri vsakem izdelku je potrebno preveriti spodnjo starostno mejo za njegovo varno uporabo.
Vsi omenjeni izdelki se nanašajo na suho lasišče, razporediti jih je potrebno po celotni površini las in lasišča, pustiti, da delujejo predpisan čas in nato izprati. Mnogi izdelki so na voljo v obliki šampona. V tem primeru dodatno pranje las ni potrebno. Če pa uporabite pršilo ali gel, je potrebno lase še umiti s šamponom.
IN KAKO SE BOMO UŠI ZNEBILI?
Ob pojavu uši je potrebno v družini natančno očistiti vse glavnike, krtače za lase, oprati in preilkati posteljnino, s paro očistiti sedež v avtomobilu ipd. Predmetov, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi, enako bo učinkovalo tudi če jih položimo za 24 ur v zamrzovalnik.
Razuševanje je najučinkovitejši postopek za odpravo uši. Na voljo je več različnih sredstev proti naglavnim ušem. Nekateri pripravki vsebujejo kemične učinkovine, kot so malation, permetrin in krotamiton (sodobnejši insekticidi). Pri teh pustimo učinkovati gel ali šampon na laseh od 10 do 30 minut. Nato lase dobro speremo z vodo. Še mokre prečešemo z gostim glavnikom, da odstranimo mrtve uši in gnide. Če šampon zaide v oči, nos ali usta, spiramo z veliko količino vode. Postopek ponovimo čez teden dni. Med enim in drugim postopkom razuševanja vsak dan prečesavamo lasišče z gostim glavnikom. -Las ne umijemo vsaj še dan do dva po tem, ko smo sprali preparat za razuševanje. Razuševanja ne izvajamo preventivno, torej ne, če uši ali živih gnid ni.
Za dojenčke, zelo majhne otroke in otroke je primerna uporaba belega vazelina, s katerim lasišče premažemo, ga zavijemo v plenico ali pokrijemo s kopalno kapo in pustimo pokritega čez noč. Postopek izpiranja navadnega vazelina iz lasišča traja več dni. (vm)
Viri: Združenje zdravnikov družinske medicine zavod za razvoj družinske medicine navodila za bolnike. NIJZ, zloženka: NAGLAVNE UŠI? BREZ SKRBI!
Na vseh izdelkih najdete opis, da z enkratnim nanosom odstranijo uši in gnide. V praksi pa velja, da je postopek potrebno v razmiku 7 do 10 dni ponoviti, da je razuševanje zares uspešno. V jajčecu oz. gnidi se razvije majhna ličinka, ki je popolnoma razvita v 6 dneh. Tudi ličinka sesa človeško kri. Popolnoma spolno razvita je v enem mesecu in takrat začne odlagati gnide. Prav zato je potrebno postopek razuševanja ponoviti v roku enega tedna. Sredstev za razuševanje pa ne uporabljamo preventivno!
Ne glede na uporabljeno sredstvo, je po umivanju las potrebno česanje z gostim glavnikom. Češimo na podlago (papir), ki jo nato zavržemo. Tudi v obdobju med prvo in drugo uporabo sredstva za razuševanjem vsak dan prečešemo lase z gostim glavnikom.
Za zaključek: pri preprečevanju in odpravljanju uši imajo glavno vlogo starši. Vrtci, šole in zdravstveni delavci smo v pomoč. Pomembno je obveščanje v okviru vzgojno zdravstvene institucije. Na spletni strani NIJZ je na voljo veliko informacij in gradiva, ki je tem institucijam v pomoč. V primeru, da se je pri družinskem članu pojavila naglavna uš, je potrebno lasišče pregledovati vsak dan. Tudi ostalim članom družine. Starši naj o tem obvestijo šolo ali vrtec, da bodo pravočasno lahko ukrepali tudi vsi ostali. Lasišča ne umijemo vsaj še dan ali dva po tem, ko smo izprali preparat za razuševanje. Ni zadosti dokazov, da rastlinski pripravki (eterična, naravna olja) ali drugi domači recepti učinkovito odstranjujejo uši . če se odločite za njihovo uporabo, bodite previdni in nikakor ne uporabljajte izdelkov, ki bi otroku lahko škodovali.
Žal lahko zelo malo storite, da bi se pred naglavnimi ušmi popolnoma ubranili. Otroci se igrajo in tako pač pride do prenosa uši iz glave na glavo. Najboljša obramba je, da lasišče redno pregledujete, da pojav uši opazite čim prej. Pomaga tudi, da ne izmenjujete pokrival, glavnikov ipd. V primeru, da jih opazite, pa tudi čim prej pristopite k razuševanju in o tem obvestite tudi vse tiste, ki bi lahko imeli isto težavo. Povzeto po arhivu RMZ, prispevek pripravila dr. D. Potočnik, mag. farm. spec.
Naglavne uši niso nevarne, so pa zelo nadležne in neprijetne. Ključno vlogo pri preprečevanju in odpravljanju ušivosti imajo starši. O izbiri učinkovitega sredstva za razuševanje se posvetujemo v lekarni ali z zdravnikom. Odkritje uši ali gnid na otrokovi glavi nikoli ne sme biti razlog za izostanek iz šole ali vrtca neposredno po opravljenem razuševanju. Ni sramotno imeti uši, nujno pa je, da izvedemo razuševanje in obvestimo vse, ki so bili z ušivo osebo v tesnem stiku.