Zahrbtna hemoroidalna bolezen

Predstavljam nekaj najpogostejših odgovorov na vprašanja, ki mi jih zastavljajo pacienti. Od temeljnih, ki se tičejo anatomije zadnjika, spoznavanja z lastnim telesom, do tistih, ki se že dotikajo bolezenskega stanja in potrebujejo strokovno pomoč. Dotaknem se tudi preventive, ki je pri hemoroidalni bolezni pomembna.

hemeroidi

Kaj je hemoroidni venski pletež in čemu služi? Kaj pa so hemoroidi, kdaj in zakaj se pojavijo? 

»Poznamo notranje in zunanje hemoroide. Notranji hemoroidi so normalna anatomska struktura znotraj zadnjikovega kanala. Gre za vensko-arterijski preplet žil, ki je prekrit s sluznico in kot nekakšna blazinica pomaga pri zadrževanju vetrov, sluzi in tekočega blata. Zunanji hemoroidi so ob vhodu v zadnjikov kanal in so pokriti s kožo.« 

Katere težave povzročajo notranji hemoroidi?

»O notranji hemoroidalni bolezni začnemo govoriti, ko se notranji hemoroidi  vnamejo, začnejo krvaveti, povečajo in postopno začnejo tudi izpadati iz notranjosti zadnjikovega kanala. Notranjih hemoroidov v začetnih stopnjah obolenja ne vidimo in jih s prstom ne zatipamo. Nanje pomislimo ob sveži krvavitvi na blato brez spremljajočih bolečin. Svežo svetlo kri opazimo najpogosteje na koncu odvajanja, in sicer na blatu, papirju ali pa kri še nekaj časa kaplja v školjko. Pri odvajanju je namreč trdo blato ranilo povečane hemoroidne vozliče in iz njih je pritekla kri. Krvavitev se navadno spontano ustavi, dolgotrajno obolenje pa lahko pripelje do slabokrvnosti. Če hemoroidov ne zdravimo pravilno in pravočasno, se ti vedno bolj raztegujejo in začnejo izstopati. V začetku se še spontano vrnejo nazaj v črevo, pozneje pa si morajo bolniki hemoroidne vozličke z roko potisniti nazaj, včasih pa to ni več mogoče. Pri hemoroidalni bolezni 3. stopnje jih bolnik po odvajanju potisne nazaj v zadnjik, pri 4. stopnji pa to ni mogoče. Pravi vzroki za nastanek hemoroidalne bolezni še niso povsem znani, nedvomno pa k nastanku obolenja pripomoreta naš način življenja in prehranjevanja ter način odvajanja blata. Zaprtje in dolgotrajno posedanje na straniščni školjki gotovo prispevata svoj delež pri razvoju obolenja. Pomembni so tudi dedni dejavnik, debelost in nosečnost.«

Kako zdravimo povečane notranje hemoroide?

»Notranje hemoroide lahko zelo uspešno zdravimo in pozdravimo. Pred zdravljenjem je nujno hemoroide potrditi s pregledom in izključiti resnejša obolenja. Nikoli se ne zdravimo »na pamet«, saj je lahko krvavitev ob odvajanju tudi posledica drugih obolenj v danki (polipi, adenomi, rak …). Začetne oblike hemoroidov lahko zdravimo z uporabo različnih zdravil (flavonoidov v obliki tablet, svečk in mazil). Kadar krvavitve iz hemoroidov kljub temu ne prenehajo, lahko pomagamo z injekcijami v hemoroidne vozličke (kot pri krčnih žilah). Pri začetnem izpadanju hemoroidnih vozlov te zgrabimo s posebno prijemalko in čezenj izstrelimo elastični obroček. Podvezani vozel odmre in odpade. Kadar so vozli preveliki za elastični obroček in močno izpadajo, je potrebna operacija. Ta je najboljši način zdravljenja obsežnejših izpadajočih hemoroidnih vozlov, vsekakor pa takšnih hemoroidov, ki so trajno izpadli. Bolnikom s hemoroidi svetujemo skrb za redno, vsakodnevno odvajanje blata, izogibajo naj se začinjenim jedem, alkoholu in predolgemu posedanju na straniščni školjki. Hemoroidi niso nevarna, ampak zelo neprijetna bolezen. Zdraviti se moramo pravilno, da preprečimo zaplete.« 

Katere težave povzročajo zunanji hemoroidi?

»Pogost vzrok bolečin je nenadno nastala oteklina ob vhodu v zadnjik. Večinoma gre za okroglo oteklino, ki nastane zaradi strditve krvi (tromboze) v enem izmed zunanjih hemoroidnih vozlov. Zunanji hemoroidi so manjši žilni pleteži v zunanjem delu zadnjikovega kanala. V primerjavi z notranjimi hemoroidi redkeje povzročajo težave. Najpogosteje pride do tromboze enega zunanjega hemoroidnega vozla. Bolnik opazi bolečo zatrdlino v zadnjiku, ima bolečine pri sedenju in odvajanju. Vzroki za nastanek tromboze so vnetja, drobne razpoke ali razjede v zadnjikovem kanalu. Zunanji hemoroidi lahko otečejo tudi po fizičnih obremenitvah in športnih aktivnostih (kolesarjenje …).  Če imamo takšne težave, pogosto svetujemo preventivno jemanje mikroniziranih flavonoidov že nekaj dni pred načrtovano fizično aktivnostjo.«

Kako jih zdravimo? Kdaj in katere hemoroide lahko pozdravimo sami in kako, kdaj pa je čas za obisk zdravnika?

Kadar je prišlo do tromboze zunanjega hemoroidnega vozla, je treba poiskati zdravnika, ki z majhno operacijo odstrani strdek, in bolnik je hitro rešen težav. V začetni fazi otekanja zunanjega hemoroida se lahko poskusi z uporabo mazila in mikroniziranih flavonoidov, večinoma pa je edina rešitev majhen kirurški poseg.«  

Kdaj in zakaj je treba obiskati zdravnika?

»Čeprav hemoroidalna bolezen ni nevarna, je pomembno, da se ob težavah z zadnjikom odpravimo k zdravniku. Vsako krvavitev ob odvajanju je namreč treba razjasniti, saj ni nujno, da krvavimo le iz hemoroidov. Težave, podobne hemoroidalni bolezni, lahko povzročajo tudi polipi ali rak zadnjika in danke.  Tudi če gre le za hemoroidalno bolezen, je pomembno, da ne čakate predolgo, ko lahko pomaga le operacija, ampak poiščete pomoč prej, ko je zdravljenje preprosto, hitro in neboleče.«

Zakaj so potrebne preiskave, če bolezen ni nevarna?

»Ob krvavitvi iz zadnjika je treba določiti njen izvor, saj za postavitev diagnoze ni dovolj le opis krvavitve. Večina krvavitev sicer nastaja zaradi notranje hemoroidalne bolezni in razpoke zadnjika (70–80 odstotkov bolnikov).

Ker so tudi blage krvavitve iz zadnjika lahko posledica resnih težav, kot so: rak širokega črevesja, danke in zadnjika, je treba vsako krvavitev pojasniti z dodatnimi preiskavami.

Če se pojavi krvavitev zaradi neke druge bolezni sočasno z značilno hemoroidalno krvavitvijo, je velika nevarnost, da prvotni vzrok krvavitve ostane neopažen oziroma prikrit zaradi krvavečega hemoroida. Zato je treba opraviti rektalni pregled z rektoskopijo ali brez nje, v nejasnih primerih, pri starejših od 50 let in ob družinski anamnezi polipov ali rakavih obolenj širokega črevesja in danke pa tudi kolonoskopijo.« 

Je odprava težav trajna ali se hemoroidi lahko spet pojavijo?

»Če smo nagnjeni k hemoroidalni bolezni, je mogoče, da se težave čez čas ponovijo. Z nobenim zdravljenjem namreč ne smemo hemoroidov v celoti odstraniti, ampak jih zmanjšamo do te mere, da ne povzročajo težav.«

Kako lahko preprečimo nastanek hemoroidov, na kaj naj bomo pozorni?

»Pomembno je, da poskrbimo za redno odvajanje, da se izogibamo dolgemu posedanju na straniščni školjki, da se izogibamo dolgotrajnemu čepenju in pretiranemu uživanju alkohola ter preveč začinjeni hrani. Koristi, da si pred odvajanjem zadnjikov kanal tudi v notranjost namažemo z olivnim oljem. Dobro je, da poznamo občutek, kakšen je zadnjikov kanal, ko nimamo težav, zato je samopregledovanje zadnjika in iztipanje s prstom v notranjost lahko koristno, saj se bomo prej odpravili k zdravniku, če bomo zatipali kaj nenavadnega. Gotovo pa je zelo pomembna tudi genska predispozicija za to obolenje, na kar pa nimamo vpliva.«

Več informacij na:  www.zdravsplet.si ali na  tel. 02 614 4477

Foto: Bigstock

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj