Čeprav je izkustveno že dlje časa znano, da se gripa in prehlad redko pojavljata sočasno, je to prva študija, ki je zagotovila močne znanstvene dokaze o tem.
V študijo zajeli več kot 36 tisoč ljudi
Britanski raziskovalci so testirali 11 vrst virusov v več kot 44 tisoč vzorcih, odvzetih pri več kot 36 tisoč ljudeh z respiratornimi obolenji. V 35 odstotkih je šlo za okužbo z virusom gripe, le v 8 odstotkih pa so bili ljudje hkrati okuženi tudi z rinovirusi (povzročitelji prehlada).
Najmočnejše izključevanje med rinovirusi in virusom gripe tip A
Najmočnejše »izključevanje« je bilo med virusom gripe tipa A in rinovirusi. Računalniško modeliranje je tudi pokazalo, da se okužbi izključujeta tako pri posameznikih kot pri populacijo kot celoti, piše v poročilu,objavljenem v decembrski številki revije Proceedings of the National Academy of Sciences.
Virusi tekmujejo za celice podobno kot živali za vire hrane
»Okužbe z rinovirusi, ki povzročajo prahlad, in ki se tipično pojavljajo v zimskem času, presenetljivo upadejo, ko nastopi sezona gripe,« pravijo avtorji študije, iz izpostavijo tudi vzrok: »Podobno, kot živali tekmujejo za iste vire hrane se tudi virusi »borijo« za celice v dihalih, v katerih se bodo lahko razmnoževali. Zdi se, da imunski odziv na en virus oteži okužbo iste osebe z drugim, nesorodnim virusom.«