Avtor: Sanja Vilfan Švajger
Klinični oddelek za anesteziologijo in intenzivno terapijo intenzivnih strok (KOAIT) s približno 450 zaposlenimi sodi med največje oddelke v Kliničnem centru Ljubljana. Poleg kliničnega dela sodelujejo z veliko mednarodnimi ustanovami in se vključujejo v znanstvenoraziskovalne projekte ter izvajajo poučevanje študentov, specializantov in osebja zdravstvene nege.
Pred kratkim je v okviru UKC Ljubljana izšla strokovna revija Acta Anaesthesiologica Emonica; ob tej priložnosti smo se o razvoju, okoliščinah in o novih izzivih te pomembne medicinske veje pogovarjali s predstojnico Oddelka KOAIT prof. dr. Vesno Novak Jankovič, dr. med. Na področju anesteziologije dela že od leta 1982, KOAIT pa vodi 11 let.
Lahko pojasnite, kako so razporejeni posamezni pododdelki?
»KOAIT sestavljajo Oddelek za anesteziologijo, Oddelek za intenzivno terapijo operativnih strok (CIT), Oddelek za terapijo bolečine, Oddelek za urgentno anesteziološko dejavnost ter Oddelek za izobraževanje, raziskovanje in razvoj. Anesteziološko dejavnost izvajamo na približno 80–90 deloviščih vsak dan, kar pomeni, da podpiramo skoraj vse dejavnosti v UKC Ljubljana. Za Kirurško kliniko opravljamo 40 % dejavnosti, za zunanje klinike pa 60 %.
Ambulantno dejavnost izvajamo v številnih ambulantah, v katerih pregledujemo bolnike ter ugotavljamo fizično stanje bolnika, spremljajoče bolezni in zdravila, ki jih bolnik dobiva pred operativnim posegom in ki vplivajo na potek anestezije. Po potrebi predlagamo dodatne preiskave in morebitno zdravljenje. Izvajamo splošno in področno anestezijo za diagnostično operativne posege. Oživljamo poškodovance, pripeljane v urgentni kirurški blok, in lečeče bolnike v UKC Ljubljana. Na Oddelku za terapijo bolečine obravnavamo bolnike s kronično bolečino in imamo Službo za lajšanje akutne pooperativne bolečine. Poleg tega poškodovance in smrtno ogrožene kirurške bolnike zdravimo v CIT-u.«
Anesteziologija je specialna in sorazmerno mlada veja v medicini. Njeni začetki segajo v ZDA, v konec 19. stoletja. Iz Slovenije so se že v 50. letih prejšnjega stoletja prvi specialisti anesteziologi šolali v Köbenhavnu. Zaradi hitrega tehnološkega in farmakološkega razvoja doživlja anestezija v zadnjih desetletjih nagel razvoj. | |
Veliko diagnostike je invazivne, kot je npr. kolonoskopija. Ima bolnik pravico pravočasno prositi za anestezijo, če ga čakajo tovrstne preiskave? Zakaj mu je vedno ne morejo zagotoviti?
»Zaradi staranja prebivalstva in strokovnega razvoja medicinskih strok se potrebe za naše storitve vsak dan povečujejo. Število specialistov in specializantov anesteziologije se je v zadnjih 10 letih povečalo skoraj za 100 % in oskrba je vedno kakovostnejša, vendar pa kljub temu komaj dohajamo dejanske potrebe. Še vedno si na vso moč prizadevamo povečati zaposlovanje novih specializantov. Trenutno bi jih potrebovali 13 letno, kolikor jih po navadi Zdravniška zbornica Slovenije in Ministrstvo za zdravje dodelita našemu oddelku. Med mladimi diplomanti Medicinske fakultete je veliko zanimanje za specializacijo iz anesteziologije, reanimatologije in iz perioperativne intenzivne medicine.«
Povedali ste, da se boste pridružili prizadevanjem za ponovno vzpostavitev programa za presaditev pljuč.
»Leta 2003 sem sodelovala pri prvi presaditvi pljuč v Sloveniji. Zaradi povečanja potreb bolnikov sta se vodstvo UKCL in vodstvo Kirurške klinike odločili obnoviti program transplantacije pljuč. Mlade zdravnike smo izobraževali na Dunaju, in kot sami veste, so do zdaj uspešno izvedli že dve transplantaciji pljuč, prvič pa pred kratkim tudi transplantacijo obeh pljučnih kril.«
Radi bi uvedli tudi bolnišnični tim za hitri odziv in nujno obravnavo bolnikov.
»Če pride na primer do srčnega zastoja v UKCL, imamo vedno na voljo dežurni tim, ki pomaga bolniku in ga oživlja, vendar si želimo, da bi bolniku lahko pomagali že veliko prej. Vzpostavitev takšne delovne skupine načrtujemo v sklopu organizacije novega Oddelka za urgentno anesteziološko dejavnost.«
Lahko poveste še kaj o vlogi anesteziologa pri nujnih stanjih?
»V Urgentnem bloku UKC Ljubljana je anesteziološki tim v 24-urni pripravljenosti. Obravnava poškodovance iz hudih prometnih in drugih nesreč, jih oživlja, anestezira ter z različnimi metodami in zdravili vzdržuje ključne življenjske funkcije. Prav tako je ta tim odgovoren za oživljanje hospitaliziranih bolnikov.«
![]() |
|
Prof. dr. Vesna Novak Jankovič |
Katere vrste anestezij poznamo?
»Beseda anestezija je grškega izvora in v prevodu pomeni stanje brez zaznav. Poznamo splošno anestezijo, pri kateri moramo bolniku zagotoviti analgezijo, da bolnika ne boli, amnezijo, da se bolnik ničesar ne spomni, mišično relaksacijo in odsotnost refleksov. Poznamo tudi področno anestezijo, ki zajema lokalno anestezijo, periferne in centralne živčne blokade. V zadnjem desetletju smo uvedli tudi ultrazvočno vodeno področno anestezijo.«
Kako zagotavljate primerno globino anestezije in katera so najpogostejša tveganja pri splošni anesteziji?
»Na osnovi izkušenj, meritev krvnega tlaka in srčnega utripa, opazovanja različnih odzivov pri bolniku smo nekoč določali globino anestezije. Danes globino anestezije določamo natančno s pomočjo aparatur, ki zaznavajo električno aktivnost možganov in aktivnost vegetativnega živčnega sistema.«
Se kdaj primeri anafilaksija ali resna preobčutljivostna reakcija, ki se razvije zelo hitro in lahko povzroči tudi smrt?
»Anafilaksija, o kateri sprašujete, se pojavi zelo redko. Če vendarle pride do tega stanja, ga je treba čim prej prepoznati ter se ustrezno odzvati in zdraviti.«
Na kaj je treba biti pri uporabi anestezije najbolj pozoren pri starejših?
»Predvsem na bolezni srca in ožilja, respiratorne in endokrine bolezni, bolezni osrednjega živčevja in lokomotornega sistema. Staranje je univerzalen in progresiven fiziološki pojav. Zanj so značilne degenerativne spremembe v sestavi ter funkcionalni rezervi organov in tkiv. Najverjetneje je to posledica poškodb s prostimi kisikovimi radikali. Starostniki težje prestanejo operativni poseg, delovanje anestetikov se podaljša in pogostejši so tudi perioperativni zapleti. Med anestezijo moramo poskrbeti pri vseh bolnikih za primerno visok krvni tlak, ker s tem zagotavljamo dobro prekrvljenost ter oskrbo s kisikom vseh organov in tkiv. Tako tudi preprečujemo in zmanjšujemo pojavnost pooperativnih kognitivnih disfunkcij.«
Prosim vas še za nekaj besed o novi izdaji strokovne revije Acta Anaesthesiologica Emonica, ki je za vašo stroko zelo pomembna.
»Potreba in ideja za tako publikacijo sta zoreli kar nekaj časa. S prim. mag. Adelo Stecher, dr. med., vodjo Razvojnega oddelka KOAIT, in drugimi prizadevnimi kolegi smo jo zdaj uspeli uresničiti. Vsekakor gre za zelo pomembno strokovno publikacijo, saj predstavlja podporo našemu poklicu. S strokovnimi prispevki KOAIT in prispevki z drugih anestezioloških oddelkov v Sloveniji bomo značilno prispevali k razvoju stroke. Omenjena revija bo slovenski in mednarodni strokovni skupnosti pokazala razvoj in dosežke naše izjemno pomembne stroke. Čeprav konstantno sledimo in zavzeto spremljamo tudi tuje publikacije, je za naš strokovni razvoj pomembna interna revija našega oddelka.«
Anesteziološko dejavnost dnevno izvajajo na številnih deloviščih Kirurške klinike, Pediatrične klinike, Klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo, Ortopedske klinike, Interne klinike, Ginekološke klinike, Nevrološke klinike, Stomatološke klinike, Očesne klinike in Kliničnega oddelka za radiologijo. Letno opravijo približno 40.000 anestezij za operativne in diagnostične posege. V zadnjih 10 letih se je obseg dela povečal na Kirurški kliniki za 30 % in na drugih klinikah za 200 %. |
|
Sorodne vsebine:
Lokalna anestezija v zobozdravstvu
Foto (naslovna): Bigstock