Nočno mokrenje in okužbe sečil

Avtor: Veronika Sorokin

Vsi več kot dobro vemo, kako neprijetno je ponoči vstati iz tople postelje in kot na ukaz oddrveti na stranišče, ker imamo zardi tega ali onega razloga poln mehur. Težava je lahko samo prehodnega značaja, npr. med nosečnostjo pri ženskah, ob vnetjih mehurja ali zaradi prekomerne količine zaužite tekočine v večernih urah. 

O resnejših primerih, pri katerih je potrebna strokovna obravnava, pa govorimo, ko postane nočno mokrenje vse bolj redno ali pa se celo povečuje. 

Z nevšečnostjo se spopada veliko ljudi v različnih starostnih obdobjih. Pojav je zelo pogost pri otrocih, predvsem pa pri odraslih in starejših moških ter tudi ženskah. O vzrokih, pojavnih oblikah nočnega mokrenja in o osnovnih metodah za zmanjševanje ter zdravljenje pereče problematike sem se pogovarjala z doc. dr. Tomažem Smrkoljem, dr. med., z Oddelka za urologijo na UKC v Ljubljani. 

Ali bi nam lahko najprej na kratko predstavili težave nočnega mokrenja pri otrocih? Ali na tovrstne težave največkrat res vplivajo psihološki faktorji (strah, intenzivne sanje) ali pa je razlog lahko tudi povsem razvojnega značaja, npr. šibka mišica zapiralka, pogosti prehladi mehurja, zlasti pri deklicah, itn.?Z

»Največkrat gre za zakasnitev v normalnem razvoju nadzora nad mehurjem, ki se že fiziološko vzpostavi pozneje kot podnevi. Dodatno k temu pri nekaterih otrocih prispevajo še povečano nastajanje urina ponoči, zmanjšana nočna kapaciteta mehurja ali prevzdražen mehur in motnja v prebujanju ob polnem mehurju. Prehladi pri deklicah so lahko vzrok za uhajanje urina, vendar urin navadno uhaja tudi podnevi. Uhajanje urina zaradi motenj v delovanju mišice zapiralke zaradi bolezni živčevja je redko.«

Kako je s povečanim odhajanjem na stranišče ponoči pri odraslih in starejših moških? V kateri starostni skupini k tej težavi v veliki meri prispevajo težave s prostato?

»Nočno uriniranje je ena izmed težav, ki je posledica povečanja prostate. Tovrstna težava se začne pri moških pojavljati po 50. letu starosti. Če se pojavi pred to starostjo, moramo pomisliti na druge mogoče vzroke (povečano nastajanje urina ponoči, motnje oživčenja mehurja, psihogene motnje itn.), sploh če je velikost prostate sicer normalna.«

Ali je težava genetskega izvora oziroma kaj je najpogostejši vzrok za njen nastanek?

»Nočno uriniranje kot posledica povečanja prostate je večinoma posledica rasti prostate, ki se pojavi s staranjem. Rast pri vseh moških ni enako izražena in je verjetno posledica genetskih vzrokov in dejavnikov okolja, npr. prehrane. Če je vzrok v povečanem nastajanju urina, pa je nočno uriniranje lahko znak drugih bolezni, tj. bolezni srca ali ledvic, lahko pa je samo posledica zaužitja večje količine tekočine v večernih urah.«

Ali lahko na pojav povečanega nočnega mokrenja vpliva tudi operacija na prostati zaradi raka prostate ali kakšnega drugega obolenja?

 »Pri operaciji prostate zaradi njenega povečanja zmanjšamo volumen prostate, pri operaciji zaradi raka pa prostato v celoti odstranimo, zato gre pričakovati, da se težave, ki so posledica povečane prostate, torej tudi nočno uriniranje, zmanjšajo.«

Kaj vse vpliva na oslabitev mišice zapiralke pri moških?

V nasprotju z ženskami pri moških s staranjem ne prihaja do oslabitve delovanja mišice zapiralke, razen mogoče v izjemno visoki starosti. Vzroki za oslabitev mišice, ki se nahaja pod prostato v medeničnem dnu, so pri moških zato predvsem zunanji, in sicer: operacija na prostati, poškodbe medenice ter poškodbe in bolezni živčevja, ki nadzoruje mišico zapiralko.«

Kako omiliti ali preprečiti tovrstne težave?

»Če je mišica zapiralka oslabljena v manjši meri in urin uhaja v manjših količinah, svetujemo trening medeničnega dna oziroma Keglove vaje. Mogoča je tudi elektrostimulacija mišic medeničnega dna ali terapija na magnetnem stolu, ki je na voljo tudi v Sloveniji. Pri srednje močnem uhajanju urina izvajamo operacije s podpornimi trakovi za sečnico, pri hudi stopnji pa je edina rešitev vgradnja umetne zapiralke v predel presredka.«

Kako pa je s problematiko nočnega mokrenja pri odraslih in starejših ženskah? Ali je pogosta oslabitev mišic medeničnega dna med nosečnostjo res tisti izvorni »impulz«, da so lahko ženske, ki pred tem niso imele tovrstnih težav, pozneje podvržene povečanemu nočnemu mokrenju? Ali mogoče na pojav vplivajo še kateri drugi dejavniki? Kateri?

»Nosečnost in oslabitev mišic medeničnega dna povzročita uhajanje urina in spust sečnega mehurja pod sramno kost. Povsem jasne povezave z nočnim mokrenjem to nima, razen če prihaja do pogostih okužb sečnega mehurja. Je pa nočno mokrenje povezano s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem, ki se precej pogosteje pojavlja pri ženskah kot moških. Vzroka za to bolezen večinoma ne poznamo – pravimo, da gre za idiopatski vzrok. Enako kot pri moških je tudi pri ženskah, ki imajo težave z nočnim mokrenjem, mogoč vzrok povečano nočno nastajanje urina. Zlasti pri starejših ženskah velja opozoriti na prikrite bolezni srca in ledvic.«

Kaj iz medicinske stroke priporočate ljudem, ki se spoprijemajo s tovrstnimi težavami, za njihovo nemoteno vsakdanje življenje?

»Čeprav vzroka za prekomerno aktivni sečni mehur večinoma ne poznamo, pa vaje za medenično dno (Keglove vaje) zmanjšujejo simptome te bolezni in s tem tudi nočno mokrenje. Svetujemo še spremembo življenjskega sloga z veliko gibanja, omejitev pitja večjih količin tekočine v večernih urah in uživanja močno začinjenih jedi, pitja žganih pijač in prave kave. Če je nočno mokrenje kljub ukrepom še naprej moteče, imamo na voljo zdravila.«

Kaj lahko poveste o pogostih vnetjih sečil pri ženskah? Zakaj se ta pri ženskah tako pogosto pojavljajo?

»Telesna zgradba pri ženski v predelu zunanjih genitalij se precej razlikuje od moške. Sečnica je bistveno krajša, zunanje izvodilo sečnice pa je posledično bistveno bližje zadnjični odprtini, kjer se zadržujejo mikrobi prebavne cevi. Obenem je izvodilo sečnice zelo blizu nožnici, zato med spolnimi odnosi prihaja do razmikanja ustja sečnice, kar poveča možnosti prehoda mikrobov iz nožnice skozi sečnico v mehur.«

Katera starostna skupina žensk je bolj podvržena vnetjem sečil?

»Velja omeniti tri starostne skupine žensk, pri katerih so vnetja pogostejša. V otroški dobi se okužbe sečil lahko ponavljajo pri deklicah, ki imajo prirojen vzrok ali motnjo na sečilih, kar moramo pravočasno diagnosticirati in ustrezno zdraviti. Naslednja skupina so mlajše ženske, ki začnejo aktivno spolno življenje. Okužbe pri tej skupini navadno izzvenijo v letu ali dveh. Zadnja skupina žensk, pri katerih se okužbe ponavljajo, so ženske v menopavzi.«

Kako ukrepati?

»Pri hujši akutni okužbi je seveda ustrezno antibiotično zdravljenje, za preprečevanje ponovitev okužb pa svetujemo uživanje dovolj velike količine tekočin (dnevno od 2 do 3 litre), redno higieno zunanjih genitalij in uriniranje takoj po spolnem odnosu. Pri ženskah v menopavzi je učinkovito lokalno nadomeščanje ženskega spolnega hormona estrogena z vaginaletami. Da se okužbe ne bi ponavljale, priporočamo tudi preventivne odmerke antibiotika v obdobju nekaj mesecev.«

Ali so kakšne novosti na področju zdravljenja?

»Omeniti velja imunoaktivno preprečevanje ponovitev okužb sečil z izvlečkom večjega števila vrst bakterije E.coli, ki najpogosteje povzroča nezapletene okužbe sečil. Po zaužitju kapsul telo razvije obrambno sposobnost proti tem bakterijam, kar dokazano zmanjšuje tveganje za ponovitev okužb.«

Foto: Bigstock

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj