
Možganski tumorji so k sreči relativno redke, vendar pogosto usodne bolezni. Njihovo odkrivanje je zahtevno, saj se pogosto pojavljajo z zelo neznačilnimi težavami, kot sta glavobol in osebnostna spremenjenost.
Tumorji ob svoji rasti proizvajajo in v telo izločajo številne snovi in tudi telo samo reagira na njihovo rast. Oboje vpliva na sestavo krvi in drugih telesnih tekočin. Pri možganskih tumorjih se pogosto opravi draga diagnostika, pacienti pa so navadno izpostavljeni tudi sevanju. Natančnost preiskav tudi ni vedno optimalna.
Nova metoda spreminja diagnostiko tumorjev
Z novo metodo je mogoče iz obsežnega nabora podatkov krvnih testov izluščiti in povezati podrobnosti, ki lahko kažejo na pojav možganskega tumorja, vendar bi brez analize ostali neznani tudi za najbolj izkušene strokovnjake.
Metoda je podobno natančna kot slikovne preiskave (MRI), kar odpira povsem nove možnosti v diagnostiki teh pomembnih nevroloških bolezni. Avtorji članka so prepričani, da to odkritje omogoča povsem nov pristop v diagnostiko možganskih tumorjev.
Algoritem prepoznava vzorce krvi pacientov
Model strojnega učenja se je »naučil« prepoznati krvne vzorce pacientov z možganskimi tumorji na 15.176 krvnih vzorcih pacientov obravnavanih na nevrološki kliniki UKC Ljubljana, med katerimi jih je imelo 701 tumor živčevja.
Uporabnost metode so preverili na vzorcu 68 zaporednih pacientov z možganskim tumorjem in 215 kontrolnih preiskovancih ter ugotovili občutljivost 96 % in značilnost 74 %.
Izvirni članek si lahko preberete TUKAJ.