Avtor: R. M. Z.
Naša koža pozimi potrebuje več nege, saj je bolj izpostavljena neugodnim dejavnikom, ki na koži povzročajo spremembe. Obogatena nega je še posebej priporočljiva za izpostavljene dele, kot so obraz in roke. Kakšna naj bo, nam je pojasnila dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. Nekaj nasvetov iz zakladnice naravnih znanj pa nam je razkrila tudi priznana aromaterapevtka Melani Kovač iz Aromainštituta.
Koža je naš največji organ, ki varuje vse druge organe v organizmu. Služi za razmejitev telesa od okolice in nas ščiti pred vplivi iz okolja. Evolucijsko je razvila zaščitne mehanizme, s katerimi se prilagaja spremembam (termoregulacija, zaščita pred izhlapevanjem, UV-sevanjem). Zdrave kožne celice in maščobe povrhnjice sestavljajo zaščitni plašč, ki nas varuje pred negativnimi zunanjimi dejavniki. Zima je za kožo neugodna zaradi dveh razlogov: na eni strani zaradi hladnega okolja (mraz, veter) in na drugi zaradi ogretih in izsušenih centralno ogrevanih prostorov ter nošenja dodatnih oblačil v takem okolju. Dermatologinja mag. Metka Adamič pravi, da se pozimi zaradi omenjenih vplivov ter pogostega kopanja oz. tuširanja in pretirane uporabe detergentov in mil lahko poveča prehodnost kože za snovi iz okolice, obenem pa se poveča tudi izhlapevanje vode skozi okvarjen zaščitni plašč (zlasti na odkritih delih telesa – obraz, roke). Zaradi tega smo bolj izpostavljeni tudi mikroorganizmom in okužbam.
Dermatologinja mag. Metka Adamič |
Pozimi imajo največje težave ljudje s suho in z občutljivo kožo, starejši in otroci ter tisti s kožnimi obolenji. »Težave povečajo tudi nekatera sistemska obolenja (npr. zmanjšano delovanje ščitnice) ali uživanje določenih zdravil (npr. sredstev za znižanje holesterola). Menjava okolja, daljše zadrževanje na nizkih temperaturah in izpostavljanje UV-žarkom vplivajo tudi na nastajanje razširjenih drobnih žil, zlasti na obrazu,« opisuje dermatologinja.
Pravilna nega kože pozimi
Mag. Metka Adamič v prvi vrsti priporoča, da se izogibate sredstvom za čiščenje kože, ki vsebujejo alkohol. Zmanjšajte tudi uporabo preparatov za luščenje povrhnjice (t. i. pilingov). Večkrat dnevno nanesite na kožo negovalna sredstva, ki naj bodo vedno pri roki.
Kopanje ali tuširanje naj traja največ od pet do deset minut. Voda naj bo primerne temperature in ne prevroča (ne sme povzročiti rdečine na koži, saj ta stopnjuje »zimske težave«). Izogibajte se zlasti dolgotrajnemu namakanju v topli vodi in prekomerni uporabi sredstev za tuširanje, ki kožo dodatno izsušijo. Uporabljajte raje oljne kopeli, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline. Po kopeli preostanek vode na koži brez drgnjenja le nežno popivnajte z brisačo. Na vlažno kožo pa prej kot v treh minutah nanesite ustrezen negovalni losjon. Obraz, vrat in dekolte ter roke pa namažite s primerno negovalno kremo.
Dermatologinja še pravi, da naj bo splošno zlato zimsko pravilo naslednje: kožo mažite, mažite in mažite. Negovalna mazila imejte vedno pri roki. Kadar koli se spomnite, jih uporabite. Pozimi skoraj ne morete pretiravati z nanašanjem. Ob sončnih dneh oziroma ob športnih aktivnostih na prostem pa seveda ne pozabite na redno uporabo zaščitnih sredstev pred UVA- in UVB-žarki.
Prehrana za zdravo kožo
»Za zdravje našega telesa pa je treba zaužiti tudi primerne in ne pretirane količine hrane; ta naj bo pestra, bogata z vlakninami, vitamini in z minerali. Tudi na tekočine ne pozabimo, saj pozimi naše znojnice v izsušenih prostorih izločajo še več znoja kot v vlažnem okolju, zato je tekočino seveda treba nadomestiti – od 1,5 litra do 2 litra tekočine zadošča. Pozimi je tudi povečana potreba po nekaterih vitaminih; zlasti bi poudarila vitamin C, ki ima velik pomen pri gradnji kolagena, deluje kot antioksidant, kar je pomembno za ohranjanje oksidoredukcijskega ravnotežja v organizmu, vpliva na krvožilni sistem in hormonske funkcije,« razloži mag. M. Adamič.
Kaj pa nega obraza?
M. Adamič pravi, da posebno pozornost namenite negi in zaščiti posebej občutljivih predelov, zlasti obrazu, vratu in rokam. »Ob prehodu iz hladnega v ogreto okolje priporočam, da za nekaj trenutkov položite obe dlani na obraz, da se izpostavljena koža obraza postopno prilagodi nenadni temperaturni spremembi. Bivalni prostori naj ne bodo ogreti na previsoke temperature; svetujem uporabo sodobnih vlažilcev zraka. Sicer pa tudi za kožo na obrazu, vratu in na dekolteju uporabljajte primerna mazila in kreme, ki ustrezajo predvsem vašemu tipu kože.«
Roke, nohti in noge
Ne pozabite tudi na roke in nohte. Z negovalnim mazilom se namažite kar po vsakem umivanju rok. Če je koža rok pozimi zelo izsušena, jo zvečer še dodatno obogatite s primernim mazilom. Za večjo prodornost mazila pa si pred spanjem nadenite še lahke bombažne rokavičke. Tako boste povečali učinek mazila.
Aromaterapevtka Melani Kovač |
Tudi nohti so pozimi bolj krhki in lomljivi, zato jih namažite z olivnim oljem, ki ga nežno masirajte nekaj minut. Čez dan pa jih lahko večkrat namažete z zaščitnim vazelinom, ki ga uporabljate za ustnice. Tudi koža nog je pozimi pogosto suha. Nogam zvečer privoščite toplo kopel, v katero zlijte nekaj kapljic olivnega ali sivkinega olja, nato pa postopajte enako kot z rokami.
Znanje iz narave
Tudi aromaterapevtka Melani Kovač pravi, da moramo v hladnejših mesecih koži nameniti posebno pozornost. »Pozimi koža potrebuje več zaščite oziroma maščobe, da ustvari zaščitni sloj za zaščito pred zunanjimi vplivi, zato svetujem uporabo gostejših krem z močnejšo teksturo. Če se boste sami lotili priprave naravne kreme, lahko za osnovo uporabite masla, npr. kakavovo, mangovo ali karitejevo v kombinaciji z bolj hranljivimi rastlinskim olji, kot so: avokado, konoplja in šipkovo olje. Masla bodo nahranila kožo, preprečila izsuševanje, povečala prožnost in jo varovala pred zunanjimi vplivi ter staranjem. Rastlinska olja bodo podprla delovanje in naredila kremo bolj tekočo. Eterična olja bomo v tem primeru uporabljali v zelo majhni količini (1 kapljica na 1 g ali 1 ml), vendar bo več kot dovolj za regeneracijo kože. Priporočam eterično olje smilja, sandalovine, bosvelije, mira, prave sivke, geranije, palmarose, ho wooda, pačulija, vetiverja, rimske in nemške kamilice. Ta bodo pomirila in regenerirala kožo ter jo zaščitila.«
Banana sodi med tiste vrste sadja, ki kožo najbolj nahranijo. Kožo pomirja, jo mehča in ji vrača vlažnost. Primerna je za suho in zrelo kožo ter pri aknah za ublažitev vnetnega procesa. Aloja vera pa zmanjšuje razdraženost kože, deluje regenerirajoče in spodbuja rast celic. Med deluje regenerativno, protivnetno in vlaži kožo.
V mešanico za maske vmešamo do 40 odstotkov medu, v druge kozmetične pripravke pa od pet do deset odstotkov medu. Lahko ga zmešamo s propolisom. Eterično olje smilja deluje regenerativno, protivnetno in adstringentno.
Pa ustnice?
Melani Kovač poudarja tudi nego ustnic, saj v zimskem času veliko ljudi potrebuje dodatno zaščito, še posebej pri smučanju ali daljših sprehodih. Ustnice lahko preprosto zaščitite z maslom ali naredite svoj naravni negovalni balzam. Za to potrebujete:
– 30 ml mandljevega olja,
– 20 ml kokosovega olja,
– 7 g kakavovega masla,
– 10 g čebeljega voska,
– ¼ čajne žličke medu,
– 5 kapljic eteričnega olja sladke pomaranče.
Za pripravo negovalnega balzama uporabite metodo vodne kopeli. V posodi nad paro najprej stopite čebelji vosek, nato dodate kakavovo maslo, rastlinska olja in med. Eterično olje dodate čisto na koncu.