Avtor: Danica Ostanek, prof. zdr. vzg., Zaloker & Zaloker d.o.o.
Tako kot so se razvijali glasba, video in telefoni, da bi v naše življenje prinesli več enostavnosti in udobja, se je razvijalo tudi vodenje sladkorne bolezni.Stvari se spreminjajo in sprememba je dobra stvar. Samokontrola postaja vse enostavnejša, razvoj merilnikov pa dobiva nove razsežnosti.
Vrednosti meritev so vse bolj točne, možnosti, ki jih merilniki krvnega sladkorja ponujajo, je vse več. Če obstajajo pametni telefoni, zakaj ne bi obstajali tudi pametni merilniki?
Mnogim ljudem s sladkorno boleznijo se zdi zapisovanje vrednosti meritev glukoze nepriročno in zamudno, obenem pa ne kaže nujno popolne in točne slike. Se da to spremeniti? Pametni merilniki krvnega sladkorja danes s pomočjo sodobne tehnologije vse bolj poenostavljajo rutino, združeno v enostavnost in priročnost obenem.
Danes se lahko za namen poenostavitve vodenja sladkorne bolezni določeni merilniki krvnega sladkorja povežejo s pametnim telefonom. Povezovanje pametnega telefona z aplikacijo za vodenje samokontrole omogoča, da se izmerjene vrednosti meritev samodejno beležijo in shranjujejo skupaj z drugimi podatki o hrani, telesni vadbi in odmerkih zdravil. Tako so podatki o meritvah postavljeni v kontekst, kar omogoča večjo informiranost in motiviranost uporabnika.
Obvladovanje bolezni in sledenje napotkom zdravljenja je za sladkorne bolnike sedaj drugačen izziv.
Merilnik z zdravstveno oskrbo na daljavo
Koncept zdravstvene oskrbe na daljavo lahko izboljša vodenje sladkorne bolezni. Zdravstvena oskrba na daljavo z uporabo pametnih telefonov je nov pristop h komunikaciji sladkornega bolnika z zdravstvenim timom.
Merilniki krvnega sladkorja in aplikacija za pametne telefone lahko olajšata življenje tudi zdravstvenim delavcem, saj ti rezultate meritev lažje spremljajo in se o njih posvetujejo z bolnikom. Podatki iz aplikacije lahko učinkovito dopolnjujejo druge zdravstvene podatke. Poenostavitev vodenja in boljše razumevanje sladkorne bolezni lahko spodbudi boljše odločitve in doseganje boljših izidov zdravljenja sladkorne bolezni.
Zavedanje zdravstvenega stanja vodi k proaktivnim odločitvam ter večji motiviranosti za skrb zase. To postane še posebej pomembno pri kroničnih boleznih kakršna je sladkorna bolezen. Novi pametni merilniki prižigajo zeleno luč udobnejšemu vodenju sladkorne bolezni.
Merjenje sladkorja v krvi je pomembno, saj je osnova za odločitve o vodenju in tudi o zdravljenju sladkorne bolezni. Poenostavitev vodenja sladkorne bolezni in izboljšanje razumevanja bolezni pa lahko pripomoreta k boljšemu odločanju in izboljšata rezultate vodenja.