Blago pomanjkanje skupaj z že prisotno kronično boleznijo, lahko povzroči poslabšanje bolezni in zaplete ob okužbi, ki se kažejo s povečanim oksidativnim stresom in povečano proizvodnjo vnetnih citokinov.
Pomanjkanje cinka že po nekaj dneh
Glavne zaloge cinka so v kosteh in mišicah. Te se ob pomanjkanju serumskega cinka aktivirajo šele takrat, ko se porabijo hitro razpoložljive zaloge v jetrih in drugih tkivih. Hitro razpoložljive zaloge cinka niso neskončne in zadostujejo samo za nekaj dni. Kadar s hrano ne dobimo dovolj cinka, v telesu ustvarimo neravnovesja, saj cink nadzoruje vsaj 300 biokemijskih reakcij v telesu.
Izguba cinka ob redni terapiji z zdravili za zniževanje pritiska
Cink se dnevno primarno izgublja:
- s potenjem,
- z urinom,
- z blatom.
Dodatno izgubo cinka povzroči tudi redno in dolgotrajno jemanje antihipertenzivov iz skupine tiazidnih diuretikov, ACE inhibitorjev ter antagonistov receptorjev za angiotenzin 2. Če k temu prištejemo še starost in z njo povezanim funkcionalnim pešanjem ledvic ter prebavil, je tveganje za blago pomanjkanje cinka še bistveno večje.
mag. U. Strlekar, mag. farm, Stada, d.o.o.
Povzeto po: L. A. Braun, F. Rosenfeldt, Pharmaco-nutrient interactions – a systematic review of zinc and antihypertensive therapy, IJCP, 2013.
Vir:
L. A. Braun, F. Rosenfeldt, Pharmaco-nutrient interactions – a systematic review of zinc and antihypertensive therapy, IJCP, 2013.