Ponavljajoče okužbe spodnjih sečil: prepoznavanje in zdravljenje 

Ponavljajoče okužbe sečil so definirane kot epizode akutnega cistitisa (vnetja mehurja), ki se pojavljajo pri sicer zdravih ženskah, ki niso noseče. Pri zdravljenju se izogibamo dolgotrajnemu jemanju antibiotikov, je na 66. Tavčarjevih dnevih povedala nefrologinja dr. Ana Dovč, dr. med., s Kliničnega oddelka za nefrologijo UKC Ljubljana.

Okužbe sečil so pogost problem, ki lahko pomembno vpliva na kakovost življenja. Pravočasna diagnoza in ustrezni ukrepi lahko preprečijo ponovitve. Foto: BigStock

Epidemiološke študije ocenjujejo, da bo 60 % žensk prebolelo vsaj eno epizodo akutnega cistitisa (vnetje mehurja), 20 do 40 % jih bo imelo več epizod. 25 do 50 % od njih bo izpolnilo kriterije za ponavljajoče se okužbe spodnjih sečil, ki so: dve ali več epizod akutnega cistitisa v pol leta ali tri ali več epizod akutnega cistitisa v enem letu oziroma z urinokulturo potrjena simptomatska okužba sečil.

Diagnosticiranje ponavljajočih okužb spodnjih sečil

Diagnosticiranje ponavljajočih se okužb spodnjih sečil  temelji na klinični sliki: dizurija (boleče uriniranje); povečana pogostnost in nujnost uriniranja; bolečina v spodnjem delu trebuha; hematurija (kri v urinu); odsotnost drugih vzrokov za simptome (npr. spolno prenosljive okužbe, urolitiaza); mikrobiološka potrditev: pozitivna urinokultura z >10⁵ CFU/ml pri srednjem curku urina (ali nižji prag pri jasnih simptomih); anatomske ali funkcionalne nepravilnosti sečil.

Če se pri okužbi sečil simptomi ponovijo manj kot dva tedna po zaključku antibiotičnega, to največkrat opredelimo kot relaps. Največkrat je vzrok zanj neustrezno antibiotično zdravljenje, lahko tud anatomski vzrok (nepravilnosti organov…), je v nadaljevanju pojasnila dr. Ana Dovč. Povedala je, da pri prvi epizodi akutnega cistitisa odvzem urina za dodatne preiskave običajno ni potreben. Pri drugi in vseh nadaljnjih epizodah akutnega cistitisa sečil pa smernice priporočajo analizo urina in odvzem urinokulture. Izpostavila je, da je občutek pekočega ali neprijetnega odvajanja vode (tim. dizurija) visoko specifičen za okužbo sečil, medtem ko imajo drugi simptomi: pogosto uriniranje, siljenje na vodo (urgentni pozivi), uhajanje vode (inkontinenca), spremenjena barva in/ali vonj urina sorazmerno široko diferencialno diagnozo.

Zdravljenje ponavljajočih okužb spodnjih sečil

V nadaljevanju se je dr. Ana Dovč posvetila zdravljenju in preprečevanju ponavljajočih okužb sečil. Povedala je, da je dobrobit antibotičnega zdravljenja akutnega cistitisa omejena na kratkotrajno skrajšanje simptomov okužbe (v povprečju za 1 dan). Ukrep, ki dokazano zmanjša tveganje za ponavljajoče se okužbe spodnjih sečil, je uživanje večjih količin vode, vendar le v primeru, da so prej zaužile manj kot 1,5 litra tekočine dnevno.

Pri ženskah s ponavljajočimi okužbami sečil v  predmenopavzi ali postmenopavzi (menopavza je obdobje, ko doživimo zadnjo menstruacijo)  se priporoča uporaba lokalnih estrogenskih preparatov. Učinkoviti so tudi pri ženskah, ki sicer že prejemajo sistemsko hormonsko zdravljenje.

Kako si pomagam sam(a)?

Na voljo je tudi kar nekaj učinkovin v obliki prehranskih dodatkov in zdravilo rastlinskega izvora. Slednje je  tradicionalno zdravilo rastlinskega  izvora (in ne prehransko dopolnilo) za uporabo pri navedenih indikacijah, ki temeljijo izključno na dolgotrajnih izkušnjah, s komarčkom in mešanico eteričnih olj (anetol). Precej dokazov, ki potrjujejo učinkovitost pri vnetju sečil ima tudi izvleček iz brusnic. Vsebuje proantocianidine, ki preprečujejo »lepljenje« patogenih bakterij na sluznico sečnega mehurja. Meta analiza 50 študij  je pokazala, da izvleček brusnic za 26 % zmanjša tveganje za ponavljanje akutnega cistitisa.

Edino zdravilo rastlinskega izvora, ki je pri nas na voljo, deluje:

  • Protivnetno; manj pekoče uriniranje
  • Protibakterijsko; zavira razmnoževanje bakterij
  • Protibolečinsko; manj bolečine pri uriniranju
  • Sprošča gladke mišice; manj krčev v spodnjem delu trebuha
  • Diuretično; hitro in učinkovito odstrani bakterije iz sečil