Prekomerno odvajanje vode ni nekaj, kar pride s starostjo

Čezmerno dejaven mehur zagreni življenje vsaki peti Slovenki po 35. letu in vsaki drugi po menopavzi, ocenjujejo strokovnjaki, in to tako, da marsikatera opusti celo športno dejavnost ali se celo začne izogibati druženju.

30 odstotkov žensk do 45. leta zaradi uhajanja vode celo preneha športne dejavnosti, kot je na primer tek. Foto:Bigstock

Načinov, kako pomagati, je več, na voljo pa so tudi učinkovita zdravila, zato je škoda, da se po pomoč zateče le slaba četrtina vseh, ki jo v resnici potrebujejo. Kot je pokazala avstralska epidemiološka raziskava, pa kar 30 odstotkov žensk do 45. leta zaradi uhajanja vode celo preneha športne dejavnosti, kot je na primer tek.

Pomembna je sprememba v obnašanju, treba je iz ustaljenih vzorcev.

Če se ponoči zbujate zaradi odhoda na stranišče dvakrat ali še večkrat, če opažate, da je na perilu večkrat kapljica vode, in tudi če morate čez dan večkrat na stranišče, če imate občutek, da vas stalno tišči na vodo, morate večkrat vece najti nujno, najbolje kar takoj, sicer vam bo voda ušla, je zelo verjetno, da vaš mehur ni zdrav in da bi bilo o prekomerni aktivnosti mehurja nujno čim prej povedati svojemu ginekologu.

Ginekologinja Maruša Habjan: »Pomembno se mi zdi, da znake prekomerno aktivnega sečnega mehurja ne jemljemo kot nekaj, kar se normalno pojavi s starostjo, ali pa velikokrat slišim, to imamo tako ali tako v družini.«

O začaranem krogu med prekomernim zaznavanjem polnosti mehurja ali motnjami na ravni senzornih poti, ki sprožijo refleksno krčenja mehurja in povzročijo potrebo po pogostem odvajanju vode, stanju, ki ga stroka imenuje prekomerno aktivni sečni mehur oziroma (PASM), smo se tokrat pogovarjali z Marušo Habjan, dr. med., spec. ginekologije in porodništva iz ZD Cerknica.

Katere simptome ima človek, ki ima diagnozo prekomerno aktivnega sečnega mehurja?

»Značilno za prekomerno aktivni sečni mehur je pogosta potreba po uriniranju, odvajanju vode, in sicer več kot osemkrat dnevno – frekvenca, potreba po uriniranju ponoči – nokturija, ter značilen nenaden močen občutek tiščanja na vodo, ki ga ne moremo premagati – urgenca, to je občutek, ko se zelo mudi na stranišče.«

Kako je prekomerno aktivni sečni mehur razporejen med spoloma?

»Prekomerno aktivni sečni mehur se pojavlja približno enako pogosto pri moških in ženskah. Raziskave kažejo, da ima PASM ena izmed šestih oseb, ne glede na spol. Pojavnost se povečuje s starostjo. Je pa res, da imajo ženske, ko pridejo v menopavzo, zaradi učinkov pomanjkanja estrogena, ženskega spolnega hormona, več težav.«

Zdravila na novo uvede urolog ali ginekolog, nato jih lahko naprej predpisuje družinski zdravnik.

Kako prekomerno aktivni sečni mehur diagnosticirate?

»Na prekomerno aktivni sečni mehur pomislimo že ob natančnem pogovoru z bolnico. Čeprav so simptomi prekomerno aktivnega sečnega mehurja zelo podobni znakom vnetja mehurja, vseeno obstaja nekaj razlik. Tipično se simptomi razvijejo postopoma, pri vnetju mehurja pa sorazmerno hitro. Za postavitev diagnoze sta potrebna še izvid pregleda vzorca urina in ultrazvočni pregled rodil, saj lahko povečana maternica, ki pritiska na sečnik, daje popolnoma enake simptome.«

Ali se ljudje s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem hitro odločijo za obisk pri zdravniku ali z njim odlašajo?

»Zelo redko pride bolnica v ambulanto zaradi teh težav; večinoma do diagnoze pridemo, ko na rednem pregledu usmerjeno vprašamo, kako je z odvajanjem vode. Moram pa reči, da je z večanjem ozaveščenosti ljudi o tej težavi tudi več tistih, ki dejansko same začnejo to temo.«

BI lahko rekli, da veliko pacientov razvije prilagoditveno vedenje? Za kakšne vzorce gre?

»Za vsako težavo v življenju najdemo prilagoditveno vedenje, večinoma kar nezavedno. To je velik problem pri prekomerno aktivnem sečnem mehurju, saj se postopno simptomi slabšajo in vedno več je prilagoditev, ki pa imajo posledico, da se sečni mehur, povedano po domače, razvadi. Prevzame nov vzorec odvajanja vode. Nenadoma nimamo več časa, da v miru poiščemo stranišče, postane nam del rutine, da vstajamo ponoči. To ni dobro, saj je pot nazaj na normalno delovanje mehurja dolga, saj ga je treba na novo izuriti, da deluje pravilno.«

Pa je škoda, da se ljudje, ki imajo težave zaradi prekomerno aktivnega sečnega mehurja prej ne odločijo za posvet pri zdravniku, saj je na voljo kar nekaj možnosti, s katerimi se zmanjšajo ali celo popolnoma odpravijo težave. Drži?

»Zelo pomembno je, da začnemo težavo zdraviti zgodaj v poteku nastajanja simptomov, kajti prej kot bomo začeli ukrepe, blažji bodo in še učinkovitejši.«

Kaj najprej svetujete osebi s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem, še preden jim predpišete zdravila?

»Pomembna je sprememba v obnašanju, treba je iz ustaljenih vzorcev. Ponovno poizkušamo vzpostaviti normalno delovanje mehurja. Treba se je odpovedati tobaku, alkoholu, gaziranim pijačam in zelo začinjeni hrani. Vsaka bolnica zase najbolje ve, kaj ji simptome poslabša. Omejimo pitje tekočin uro do dve pred spanjem, prek dneva pa naj ostane vnos tekočine enak. Svetujemo podaljševanje intervala od nenadne potrebe za odvajanje vode – urgence – do takrat, ko dejansko gremo na stranišče. Po domače povedano, postopno podaljšujemo čas zadrževanja vode.«

Ponovno poizkušamo vzpostaviti normalno delovanje mehurja.

V kolikšni meri pomaga treniranje podaljševanja intervala med potrebo po uriniranju in odhodu na stranišče?

»Če upoštevano navodila v prejšnjem odgovoru in začnemo trening mehurja sorazmerno zgodaj po pojavu simptomov, lahko s temi ukrepi večino težav odpravimo, in to brez potrebe po zdravilih.«

Na voljo so zdravila iz najnovejše generacije za zdravljenje prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki nimajo neželenih učinkov, kot so jih imela prejšnja (suha usta in sluznice, zamegljen vid idr.). Kakšna so nova zdravila, katera so in kako delujejo?

»Novejša zdravila za zdravljenje prekomerno aktivnega sečnega mehurja imajo enak učinek na sečni mehur kot zdravila prejšnje generacije. Zmanjšajo oz. preprečijo krčenje mišice mehurja, še preden se ta napolni. Delujejo pa prek drugih prijemališč kot starejša zdravila in imajo zato manj stranskih učinkov. Potrebna pa je pazljivost pri bolnicah s slabo urejenim povišanim krvnim tlakom.«

Kdo lahko predpiše zdravila za prekomerno aktivni sečni mehur? Ginekologi ali tudi splošni zdravniki?

»Zdravila na novo uvede v terapijo urolog ali ginekolog, če je potrebno dolgotrajno zdravljenje, pa lahko naprej predpisuje zdravila tudi družinski zdravnik.«

Kdaj predpišete zdravila in kako dolgo jih je treba jemati?

»Pri bolnicah, pri katerih nismo bili uspešni s prilagoditvijo vedenja in treningom mehurja, je treba uvesti zdravila. V večini primerov je zdravljenje dolgoročno. Pri mlajših bolnicah, ki kljub jemanju zdravil nadaljujejo nefarmakološke ukrepe, pa lahko poizkusimo, da zdravila prenehajo jemati in nekatere lahko z zdravili prenehajo.«

Kaj bi sporočili našim bralcem? Na kaj naj bodo pozorni in zakaj se je treba oglasiti pri zdravniku?

»Pomembno se mi zdi, da znake prekomerno aktivnega sečnega mehurja ne jemlje kot nekaj, kar se normalno pojavi s starostjo, ali pa velikokrat slišim, »to imamo tako ali tako v družini«. Danes je veliko dostopnih informacij v revijah o zdravem načinu življenja in zdravju na splošno, zato lahko ukrepe začnejo že pred pregledom pri ginekologu ali urologu. Če težave ne minejo, pa naj se naročijo na pregled k izbranemu ginekologu in bomo skupaj poizkusili odpraviti težavo.«

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj