Indijski in ameriški raziskovalci so odkrili Candido auris na površini 13 % »industrijskih« jabolk – torej tistih, pridelanih v velikih nasadih z ogromno uporabe kemičnih sredstev. Jablane sicer v povprečju škropijo več kot 10 krat na leto, jabolka pa so med najbolj kemično obdelanim sadjem – kar pripomore k njihovi dolgi obstojnosti. Candida auris ubije do 60 odstotkov ljudi, ki jih okuži, in je odporna na več zdravil. Ameriški CDC jo navaja kot enega od petih najbolj nevarnih patogenov na svetu. Sodi v kategorijo tako imenovanih novih superpatogenov, ki povzročajo bolezni pri ljudeh in ki hitro razvijajo odpornost na zdravila.
Razširjenost okužbe C. auris med ljudmi (vir: CDC)
Neučinkovita dva od treh načinov zdravljenja
Candida auris (C. auris) je škodljiva oblika kvasovk, ki jo največkrat dignosticirajo pri bolnikih po več tednih v bolnišnici. Lahko okuži rane, preide v krvni obtok in sečila ter povzroči hude okužbe. Vir okužbe s C. auris sicer ni oseba, ki je zbolela, temveč bolnišnično okolje – vključno s katetri, pulti in drugimi površinami. Prvič so jo zaznali na Japonskem leta 2009, od takrat pa se je razširila v skoraj vse države sveta. Dve od treh vrst protiglivičnih terapij imata le majhen učinek pri zdravljenju. 30 do 60 odstotkov tistih, ki so se okužili s C. auris, je umrlo.
Hipoteza: fungicidi pomagajo (naj)bolj odpornim sevom
Analiza, ki so jo opravili ameriški in indijski raziskovalci, je pokazala, da je Candida auris prisotna na površini 13 odstotkov jabolk v Delhiju – in sicer na vrstah Red Delicious in Royal Galas. Vsa jabolka so bila prej skladiščena in obdelana s fungicidi; na svežih jabolkih c.auris niso zaznali. Ekipa je priznala, da še vedno v resnici ne vedo, kaj je vzrok za širjenje te nevarne glive. Domnevajo, da obdelava s fungicidi uniči vse plesni na jabolkih razen C. auris. To nakazuje, da fungicidi lahko aktivno pomagajo pri širjenju bolj odpornih sevov. “Še vedno v resnici ne razumemo, zakaj pride do hkratnega razvoja več različnih genetskih grozdov Candide auris na jabolkih, pojasnjujejo avtorji. Izpostavljajo, da »ko gledamo človeške patogene, smo ponavadi pozorni na tiste, ki neposredno vplivajo na nas. Vendar je potrebno na vse skupaj gledati širše. Vse je povezano, celoten sistem, sadje je le en primer.«
V ZDA je bilo doselj prijavljenih 587 primerov okužbe z C. Auris, večinoma v New Yorku, New Jerseyju in Illinoisu. Ameriški Center za nalezljive bolezni je C. auris uvrstil na seznam najbolj nevarnih povzročiteljev okužb. V ZDA je umrlo med 30 in 60 odstotkov okuženih – vendar so imeli večinoma pridružene tudi druge resne bolezni, ki so prav tako povečale tveganje za smrt.
Viri:
Yadav A, Jain K, Wang Y, et al. Candida auris on Apples: Diversity and Clinical Significance. mBio. Mar 2022. doi: 10.1128/mbio.00518-22.
CDC. https://www.cdc.gov/