Se vam je že kdaj zgodilo, da ste postali nervozni že samo ob misli, da vas čaka reševanje matematičnih in statističnih nalog? Brez skrbi, še zdaleč niste edini. Statistika je za večino ljudi tako neprijetna, da povzroča celo napade tesnobe, znanost pa se trudi najti načine, kako jih odpraviti.
Statistika nas spremlja na vsakem koraku
Statistika je za sodobnega človeka, obkroženega s skoraj izključno verbalnimi razlagami dogajanja v družbi, preprosto prevelik zalogaj. Pa vendar je za uspešno kariero izjemno pomembna. Z njo razlagamo številne družbene procese, in logično je, da jo vsaj do neke mere moramo osvojiti vsi. Čeprav nas spremlja na vsakem koraku, je ne maramo. In to celo tako zelo, da nas že sama misel na statistiko in računanje povprečij in verjetnosti spravlja v stres. Ameriške raziskovalce je zanimalo, zakaj.
Strah pred neuspehom in negativna stališča
Raziskovalci iz Univerze Kansas so strah pred statistiko in računanjem preverili na skupini študentov psihologije. Pri ocenjevanju stopnje anksioznosti, povezane s statistiko, so uporabili standardizirani STARS vprašalnik. Preučili so tudi stališča študentov do reševanja statističnih nalog. Merili so tudi strah pred neuspehom in pripravljenost poiskati pomoč.
Statistika študente spravlja v stres
Izkazalo se je, da kar 80 odstotkov študentov izkuša nekaj, kar so opisali kot »s statistiko povezana anksioznost«. V praksi se najpogosteje kaže tako, da študentje pred testom preprosto »zmrznejo« in le nemočno gledajo v list papirja pred seboj. Dlani se jim začnejo potiti, srčni utrip se poviša, dihanje pospeši… Nastopijo tipični znaki stresa, ki se pri nekaterih stopnjujejo v pravi napad tesnobe. »Telo se obnaša kot v stanju skrajne nevarnosti in je pripravljeno na boj ali beg. Vendar je nekaj statističnih nalog daleč od tega, da bi za nas predstavljalo nevarnost,« pojasnjujejo avtorji študije. Zakaj torej reagiramo tako burno?
Svet opisujemo le še verbalno in vizualno
Ljudje smo navajeni opisovati svet okrog sebe z besedami in ko na njihovo mesto stopijo številke (na primer pri statistiki), se znajdemo v težavah. Nikdar v zgodovini nismo bili za razlago dogajanj okrog sebe tako odvisni od podob, kot ravno sedaj, pravijo raziskovalci. »Statistika je način komuniciranja s številkami in ne z besedami. Z njimi lahko hitro in učinkovito posredujemo veliko količino informacij,« je povedal so-avtor študije Michael Vitevitch iz Univerze Kansas.
Izpite odlagajo na konec študija
Študentje, še posebno, če so usmerjeni v družboslovje, izpite iz statistike odlagajo na konec leta oziroma se jih lotijo šele takrat, ko jim nič drugega ne preostane. Pogosto je to šele takrat, ko so vse ostale študijske obveznosti že opravili. Čeprav je razumevanje statistike ključnega pomena za uspešno delovanje v akademskem okolju, je med študenti družboslovja eden od najbolj osovraženih predmetov.
Kako se znebiti strahu pred statistiko?
In kako se znebiti strahu pred statistiko in računanjem? Raziskovalci pravijo, da enotna rešitev ne obstaja. Prva naloga, ki jo je potrebno opraviti, je prepričati ljudi, da je statistika pomembna in v vsakdanjem življenju zelo uporabna veda, pravijo raziskovalci.