
Bolnišnične okužbe v Evropi povzročijo okoli 25.000 smrtnih primerov. Po nedavnih podatkih, ki jih je izdala evropska komisija, bo ob trenutnem trendu širitve odpornosti na antibiotike v Evropi do leta 2050 lahko letno umrlo več kot 350.000 ljudi.
Slovenski raziskovalci sodelovali pri prebojnem odkritju
Zdravila, ki jih uporabljajo za zdravljenje smrtno nevarnih bolnišničnih okužb, pogosto okvarijo sluh in ledvice. Medtem, ko si ledvice po prenehanju terapije opomorejo, so okvare sluha trajne, obseg poškodbe pa je odvisen od različnih dejavnikov. Mednarodni ekipi, v kateri so sodelovali tudi slovenski raziskovalci – prof. dr. Hrvoje Petković iz ljubljanske Biotehnične fakultete in podjetje Acies Bio, je uspelo prelomno odkritje.

Identificirali so dva antibiotika, ki imata nizko stopnjo ototoksičnosti (nevarnost trajne okvare sluha) in sta učinkovita proti večkratno odpornim patogenom. Gre za obetavne rezultate v smeri razvoja novih antibiotikov za zdravljenje smrtno-nevarnih okužb v bolnišnicah.
Predpisovanje aminoglikozidnih antibiotikov narašča
Aminoglikozidni antibiotiki (AG) so zelo močni antibiotiki s širokim spektrom delovanja. Njihova uporaba je sicer zelo omejena zaradi hude toksičnosti za ledvice (nefrotoksičnost), povzročajo pa tudi okvaro sluha. Motnje v delovanju ledvic lahko zelo otežujejo proces zdravljenja, vendar se delovanje ledvic po zaključku terapije praviloma povrne v normalno stanje. Nasprotno pa so okvare sluha trajne, obseg poškodbe pa je odvisen od različnih dejavnikov.
V 70 letih prejšnjega stoletja so prav zaradi stranskih učinkov aminoglikozidne antibiotike nadomestili z fluorokinoloni. Ker pa bakterije na slednje postajajo vse bolj odporne, se predpisovanje aminoglikozidnih antibiotikov v zadnjih letih povečuje.
Raziskava potekala 3 leta, sodelovale univerze treh EU držav
Leta 2014 je s pomočjo finančne podpore dobrodelnega društva TRIH (angl. Translational Research Initiative for Hearing, Združeno kraljestvo), pod vodstvom prof. dr. Hrvoja Petkovića z Biotehniške fakultete in podjetja Acies Bio do.o.o., Ljubljana, ter v sodelovanju z raziskovalci Univerze v Valladolidu, Španija, Univerzitetne bolnišnice Marqués de Valdecilla IDIVAL, Španija in Univerze Tübingen, Nemčija začela teči študija vrednotenja stranskih učinkov številnih AG antibiotikov.
Britanska nacionalna dobrodelna organizacija TRIH je financirala 3-letni projekt v vrednosti 300.000 EUR. Glavni cilj projekta je bilo vrednotenje ototoksičnega učinka različnih AG antibiotikov. Še posebno so se raziskovalci osredotočili na različne spojine iz skupine gentamicinov, ki se danes uporabljajo predvsem za zdravljenje hudih in življenjsko-nevarnih infekcij v bolnišnicah. Nedavno je konzorcij publiciral prve izsledke študije v mednarodni reviji Scientific Reports.
Našli učinkovini z nizko ototoksičnostjo
Rezultati študije vrednotenja ototoksičnosti številnih AG so pokazali zelo nizko ototoksičnost dveh učinkovin; apramicina, ki se danes uporablja v veterini, in gentamicina C1a, ki je eden od naravnih analogov komercialnega preparata gentamicina.
Zelo nepričakovano in klinično pomembno odkritje konzorcija je vezano tudi na mehanizem ototoksičnega delovanja AG. Namreč, rezultati študije kažejo, da AG inhibirajo primarno delovanje posebnih celic, imenovanih notranje dlačnice, ki sproščajo signal (nevrotransmiter) do živčnih celic, ki potem informacijo prenašajo v možgane. Poglobljeno razumevanje tega procesa bo omogočilo razvoj metod za testiranje toksičnosti različnih zdravil ter razvoj novih antibiotikov za zdravljenje smrtno nevarnih okužb v bolnišnicah.