Avtor: Sanja V. Švajger
Znake glivične okužbe lahko prepoznamo. Ženske se pritožujejo zaradi intenzivnega srbenja nožnice in zunanjega spolovila, žgočih bolečin, bolečega uriniranja in spolnih odnosov.
Na pet vprašanj o glivičnih vnetjih odgovarja prim. Lucija Vrabič Dežman, dr. med, specialistko ginekologije in porodništva.
Kaj sproži razrast glivic? Kakšni so znaki okužbe?
»Zdravo nožnico naseljujejo različne bakterije, ki živijo v medsebojnem sožitju. Glavni varuh so mlečnokislinske bakterije, najbolj poznani pa so t. i. laktobacili. Ime so dobili, ker različne sladkorje pretvarjajo v mlečno kislino, ta zakisa nožnico, kislo okolje pa preprečuje razrast škodljivih bakterij.
Če se kislost zmanjša, naravna obramba odpove, sledi pa prekomeren razrast glivic. Dejavniki, ki lahko spremenijo vaginalno okolje, so: dražeči izdelki za intimno nego, nekatere kontracepcijske metode, antibiotiki, pogosti spolni odnosi, tesno prilegajoča se oblačila in tudi stres.
Znake glivične okužbe lahko prepoznamo. Ženske se pritožujejo zaradi intenzivnega srbenja nožnice in zunanjega spolovila, žgočih bolečin, bolečega uriniranja in spolnih odnosov. Pridružen pa je bel, sirast izcedek.«
Kako pogoste so glivične okužbe?
»Ocenjujejo, da se z glivičnimi vnetji vsaj enkrat v življenju spopadejo kar tri četrtine žensk v rodnem obdobju. Nekatere trpijo ponavljajoča se glivična vnetja. Najpogosteje so to ženske s sladkorno boleznijo ali z imunosupresivnim zdravljenjem, vendar ta težava pesti tudi druge.«
Ali se lahko okužba pojavi tudi pri moških?
»Mogoče je. Tudi v sečnici moškega običajno živijo glivice, vendar ni nujno, da mu povzročajo težave. Če se prekomerno namnožijo, pa to lahko povzroča težave tudi njim. Pojavijo se: kožne spremembe na penisu, pekoče bolečine, srbenje, pekoče uriniranje. Okužba lahko prizadene celotno spolovilo in se razširi celo na notranjo stran stegen. Zdravijo se lahko s kremo ali sistemsko (s tabletami, ki jih zaužijejo).«
Kako poteka zdravljenje?
»Pri zdravljenju glivičnih vnetij imajo vaginalne oblike zdravljenja s t. i. antimikotiki prednost pred sistemskimi oblikami. Poznamo več oblik vaginalnega zdravljenja (svečke, vaginalete), za pordelo, srbečo ali za skelečo kožo zunanjega spolovila pa se uporabljajo kreme. Režimi zdravljenja so različni.«
Prim. Lucija Vrabič Dežman, dr. med, specialistko ginekologije in porodništva. Foto: Ljubiša Dukanović |
Kako si ženska lahko pomaga sama in kakšna je vloga probiotičnih mlečnokislinskih bakterij?
»Treba se je izogibati dražečim milom in deodorantom za intimno nego; izogibanje sintetičnemu perilu in tesno prilegajočih se oblačil sta osnovi za preprečevanje ponovnih težav.
Lahko pa si pomagajo tudi s probiotiki. Ti so v različnih pripravkih sposobni kolonizirati nožnico in tako zdraviti pa tudi preprečevati vnetja, povzročena z različnimi bakterijami in glivicami. Niso pa enako učinkoviti vsi sevi. Najbolj raziskana sta seva L. rhamnosus GR-1 in L. reuteri RC-14, ki sta bila preskušena tudi v številnih kliničnih raziskavah. Ženske z glivičnim vnetjem, ki so za zdravljenje uporabljale antimikotik v kombinaciji s probiotičnimi pripravki, ki so vsebovali seva Gr-1 in RC-14, so dosegale boljše rezultate zdravljenja kot primerjalna skupina žensk, ki probiotikov ni uporabljala. V kliničnih raziskavah pa so tudi dokazali učinkovitost probiotikov v preprečevanju glivičnih vaginalnih vnetij. Izdelki z obema sevoma so dostopni tudi pri nas v lekarnah.«