Sodobno življenje z veliko negativnega stresa ne vpliva slaba samo na naše počutje, pač pa tudi načne naš imunski sistem. Stresni hormoni so zaviralci imunskega sistema. Kortizol povzroči, da se telo osredotoči samo na ohranjanje preživetja, vse ostale funkcije pa se delno ali v celoti izklopijo.
Če smo dolgo časa pod stresom in delujemo z izklopljenimi regenerativnimi funkcijami, so sluznice bolj krhke, zato ista količina mikrobov hitreje prodre skoznje ter povzroči bolezen. Pri pozitivnem stresu, ko telo preplavi serotonin, tega procesa seveda ni.
Pridobljena in prirojena imunost
Imunost pri človeku delimo na prirojeno in pridobljeno. Prirojena imunost so tisti deli imunosti, ki se enako odzivajo ne glede na to, ali smo se z določeno okužbo srečali prvič, drugič, tretjič … Njene učinke prepoznamo predvsem kot vnetje, vročino, bolečine v sklepih, slabo počutje.
Imunost, ki se razvije šele po prvem prebolevanju določene nalezljive bolezni, pa definiramo kot pridobljeno. Pridobljen imunski odziv ob prvi okužbi ni posebej pomemben, je pa zelo pomemben pri naslednjih okužbah z istim povzročiteljem. Odgovoren je za nastanek protiteles, ki v tem primeru preprečijo bolezen ob naslednjih okužbah z enakim povzročiteljem.
Imunski sistem dnevno popravlja napake v celicah
Dobro delujoč imunski sistem s številnimi napadi mikrobov opravi brez naše vednosti, če pa že zbolimo (na primer za prehladom ali virozo),bolezen namesto teden dni ali več traja dan ali dva. Imunski sistem tudi neprestano popravlja naključne napake v naših celicah, zato je njegovo dobro delovanje izjemno pomembno.
Legenda o kisu štirih tatov
Legenda pravi, da je skupina štirih tatov (eden je bil zeliščar) med evropskim izbruhom kuge ropala mrtve ali bolne. Ko so jih ujeli, so v zameno za prizanesljivost ponudili skrivni recept, ki jih je varoval pred okužbo s kugo. Druga različica pravi, da so tatove ujeli in jim za kazen naložili pokopavaje žrtev kuge. Da bi preživeli kazen, so ustvarili kis. Za kraj nastanka kisa veljata Marseille ali Toulouse v času med 14. in 18. stoletjem.
Od zaščite pred kugo do zdravila zoper virusne okužbe
Danes se s kisom štirih tatov pred kugo ni potrebno več ščititi, ga pa uporabljamo v številne druge namene. Lahko ga pijemo (dve čajni žlički kisa razredčimo z dvema decilitroma vode), uporabljamo v kozmetiki kot tonik za obraz (žlico kisa razredčimo z dvema decilitroma ohlajene prekuhane vode), odličen pa je tudi kot začimba (za solate, mesne jedi…) in razkužilo. Mnogi nanj prisegajo kot na najbolj učinkovito preventivo zoper gripo in prehlad.
Kako pripravimo kis štirih tatov?
Osnova za kis štirih tatov so česen, sivka, rožmarin, timijan in žajbelj, ki jim dodamo še druga zdravilna zelišča, ter jabolčni kis.
Sestavine:
2 žlici posušenega timijana
2 žlici posušenega rožmarina
2 žlici posušenega žajblja
2 žlici posušene sivke
2 žlici posušenih listov mete
4 do 8 strokov sesekljanega česna
½ žličke poprovih zrn
½ žličke celih klinčkov
1 liter jabolčnega kisa z matico
Priprava:
V kozarec za vlaganje vlijemo kis in mu dodamo zelišča. Pokrijemo in postavimo na sonce (pozimi na sončno okensko polico) za 15 dni. Precedimo v steklenico in hranimo pri sobni temperaturi.
Prehranska vrednost (v količini po receptu): Energijska vrednost: 6 kcal; Ogljikovi hidrati: 1g; Beljakovine: 1g; Maščobe: 1g; Natrij: 2mg; Kalij: 13mg; Prehranske vlaknine: 1g; Sladkor: 1g; Vitamin C: 0,2 mg; Kalcij: 2 mg; Železo: 0,1 mg