Imate suho oko? Posvetujte se z zdravnikom

Avtor: Sanja Vilfan Švajger

Suho oko je težava, ki pa jo vse prepogosto obravnavamo površno, češ da bo že minilo, ali pa jo poskušamo odpraviti mimogrede, z nakupom kapljic. Brez ustrezne diagnoze in obravnave stanja se bo stanje ponavljajo in slabšalo.

Obiskali smo edino slovensko ambulanto za suho oko v Očesnem kirurškem centru dr. Pfeifer (OKC dr. Pfeifer) v Ljubljani. Pogovarjali smo se s priznano oftalmologinjo dr. Marijo Ano Schwarzbartl Pfeifer in dr. Aljo Črnej, subspecialistko za suho oko, ki se je izobraževala na temo suhega očesa na Harvardski univerzi, pri čemer smo dobili izčrpne informacije in napotke glede ravnanja pri suhem očesu.

Kako je oko sestavljeno?

»Oko je krogla, vpeta v kosti lobanje z mišicami, da se lahko premika. Tanka plast tkiva, veznica, povezuje oko z vekami in med drugim preprečuje, da bi tujki (kot so na primer kontaktne leče) prišli za oko. Sprednja stena očesa je prozorna; imenujemo jo roženica, in ima vlogo kot steklo na ročni uri. Roženična površina je prekrita s solznim filmom.«

Kateri so vzroki za nastanek suhih oči?

»Glavni razlog za nastanek suhi oči je nezadostno delovanje ene izmed vrst solznih zlež: tistih, ki izločajo vodno, ali pa tistih, ki izločajo maščobno plast solznega filma.«

 
 dr. Alja Črnej

Kako vlogo ima solzni film?

»Solzni film vzdržuje roženico prozorno in gladko, tako da lahko ostro vidimo; je vir kisika za roženico. V solznem filmu najdemo tudi snovi, ki preprečujejo rast bakterij in s tem preprečujejo očesne infekcije.«

Kaka je njegova sestava?

»Solzni film je sestavljen iz mukozne, vodne in maščobne plasti. Prva izloča molekule, ki varujejo oko pred infekcijami in ga naredijo primerno za to, da se lahko vodna plast enakomerno razporedi po površini. V vodni plasti se nato molekule, ki ščitijo oko, zadržujejo. Lipidna plast na vrhu preprečuje izgubo vodne plasti in izsušitev očesa ter omogoča gladko drsenje vek čez oko.«

Kateri dejavniki negativno vplivajo na solzni film?

»Negativni dejavniki lahko izvirajo iz telesa, kot so nekatere sistemske bolezni, ki poškodujejo solzne žleze, in potem te izločajo manj solznega filma (npr. Sjoegrenov sindrom, revmatoidni artritis). Zunanji dejavniki, ki sušijo očesno površino, pa so: veter, suh zrak, topli prostori, skratka vse, kar pospešuje izparevanje solznega filma.«

Kaj se dogaja s solznim filmom, ko imamo občutek suhih oči? Kaj povzroči občutek tujka v očeh?

»Solzni film se pri suhih očeh tanjša in se ponekod lahko tudi pretrga. Nastajajo lahko drobni defekti na očesni površini. Zato so živčna vlakna v roženici bolj izpostavljena okolici, ki jih draži, in povzročajo neprijeten občutek, občutek pikanja in tujka v očeh, lahko tudi srbenje.«

Kdo pregleda kakovost solznega filma oziroma s kom se lahko posvetuje o njem?

»Kakovost solznega filma lahko določi oftalmolog z vrsto testov, ki jih opravi v ambulanti. Oftalmolog ugotovi, katera izmed plasti solznega filma je poškodovana ali nezadostna, in glede na to priredi terapijo, ki je individualna za pacienta. Napačno je misliti, da so za vsako suho oko dovolj kapljati samo umetne solze. Včasih je to res zadostna terapija, velikokrat pa še zdaleč ne. V OKC dr. Pfeifer deluje subspecialna Ambulanta za suho oko, ki jo vodi dr. Alja Črnej, ki se je zadnja 3 leta izobraževala na Harvardski fakulteti v Bostonu, posebej na tem področju.« 

 
 dr. Marija Ana Schwarzbartl Pfeifer

Ali so na obravnavanem področju novosti?

»Na področju suhega očesa vsako prihajajo leto nove terapije. V prvi vrsti so to nove umetne solze za tiste, ki imajo blažjo obliko suhega očesa, pri kateri je prisotno samo pomanjkanje vodne komponente solznega filma. Obstaja precej novih terapij za bolj napredovalo obliko suhega očesa in tiste s tanjšo maščobno plastjo. Terapija suhega očesa je stopenjska in se začne z najblažjimi zdravili. Na Harvardski univerzi še posebej natančno spremljajo vse novosti, jih testirajo; tako so nam najnovejša odkritja in terapije zdaj dostopni tudi v Sloveniji.«

Katere operacije oči vplivajo na zmanjšanje solznega filma?

»Vsak poseg na roženici lahko vpliva na solzni film – začasno ali bolj dolgotrajno. Operacija sive mrene je primer, ko ima lahko bolnik po operaciji večje težave s suhimi očmi, in te preidejo v nekaj tednih, redko mesecih. Določeni laserski posegi na očeh, še posebej tisti, pri katerih se naredi z laserjem roženični pokrovček, so bolj problematični, ker ima lahko pacient po takem posegu suhe oči vse življenje. Obstajajo pa tudi laserski posegi, ki ne povzročajo suhih oči, in ti so priporočljivejši.«

Kako si lahko pomagamo, če imamo občutek suhih oči?

»Če imamo redkokdaj občutek suhih oči (npr. v letalu, na vetru), si lahko pomagamo z umetnimi solzami v tistem času, ko smo izpostavljeni takim zunanjim vplivom. Pomembno je, da uporabimo umetne solze brez konzervansov. Če se občutek suhih oči pojavlja pogosteje ali celo vsak dan, je zelo priporočljivo obiskati oftalmologa, ki se še posebej ukvarja s tem področjem, da se ugotovi vrste suhega očesa in predpiše ustrezna terapija, ki pa je lahko od posameznika do posameznika zelo različna.«

Ali lahko s kapljicami vplivamo na solzni film?

»Z umetnimi solzami povečamo debelino solznega filma in ga stabiliziramo. Druge kapljice za oko, kot so antibiotiki in protivnetna zdravila, pa lahko solzni film tanjšajo in ga celo poškodujejo. Zato je zelo pomembno, katere kapljice kapamo in kolikokrat dnevno, da si morda ne delamo škode na solznem filmu.«

Katere izdelke za zdravljenje suhega očesa poznamo?

»Za zdravljene suhega očesa poleg umetnih solz obstaja cela vrsta kapljic z različnimi zdravilnimi učinkovinami (od kortikosteroidov do kemoterapevtikov), ki zmanjšujejo vnetje na očesni površini, ki je v suhem očesu kronično prisotno. Pogosto kapljice niso kar tako dostopne in jih je treba tudi pravilno predpisati pa tudi uporabljati. Dodatno obstajajo naprave in postopki za odmaševanje solznih žlez v vekah, ki pa se v Sloveniji kar premalo uporabljalo, saj jih zavarovalnica ne plačuje in so na voljo samo kot samoplačniški posegi.« 

 

V OKC dr. Pfeifer imajo v Sloveniji edino samoplačniško subspecialno ambulanto za suho oko. Ambulanto vodi dr. Alja Črnej, ki se je s suhim očesom tri leta ukvarjala na Harvardski univerzi.

Ali so med preparati za lajšanje težav suhega očesa razlike?

»Med preparati za zdravljenje suhega očesa so razlike: nekateri so bolj, drugi manj viskozni. Bolj viskozni (geli ali gostejše kapljice) so učinkovitejši in se dlje zadržijo na očesni površini, vendar imajo to slabo lastnost, da lahko za nekaj časa nekoliko zameglijo vid. Najpomembnejše je, da so, če se le da, brez konzervansov. Razlike so tudi v sestavi preparatov, v dodanih snoveh itn. Pomembno je, da za vsako suho oko najdemo najboljši preparat, kar pa pogosto ni tako lahko niti specialistu, ki se ukvarja samo s suhim očesom.«

Kaj bi sporočili našim bralcem?

Vsako oko je zgodba zase; s pravilno izpeljano diagnostiko in nato z ustrezno terapijo se stanje suhega očesa lahko bistveno izboljša tudi pri kronično suhem očesu in težavah, ki so prisotne že vrsto let. Potrebna sta tudi disciplina pacienta in vztrajanje v včasih dolgotrajni terapiji.

PUSTITE KOMENTAR

Prosimo vpišite svoj komentar!
Prosimo vpišite svoje ime tukaj