Vitamin D je že vse od začetka covid-19 predmet vročih strokovnih debat. Znano je, da je izjemno pomemben za pravilno in dobro delovanje imunskega sistema, prav tako pa stroka ve, da ga večini populacije primanjkuje, še posebno v zimskih mesecih. Tozadevno posebej ogroženi so starostniki v domovih za ostarele.
Študija Univerze Chicago, v katero so zajeli 4368 odraslih, je potrdila povezavo med vitaminom D in covid-19. Ljudje, katerih raven vitamina D v krvi je bila nižja od 40 ng/mL, so bili za 7,2 % pogosteje pozitivni na covid-19 testu. Študijo v celoti najdete TUKAJ, objavljena pa je bila pred nekaj dnevi.
Tudi analiza podatkov 4962 udeležencev Nacionalne raziskave zdravja in prehrane v ZDA je potrdila, da vitamin D vpliva na izid covid-19 in da ga primanjkuje več kot tretjini populacije. Pomanjkanje je večje pri nekaterih skupinah, na primer pri ljudeh z debelostjo ali s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2 – vse tri so bile povezane s slabšimi izidi COVID-19. Mejna vrednost za slab izid je bila raven v krvi nižja od 20 ng /ml. Celotno raziskavo najdete TUKAJ.
V slovenski raziskavi so preskrbljenost z vitaminom D določali z analizo vzorcev krvi pri 280 odraslih, starih med 18 in 74 let. Ugotovili so velike razlike pri preskrbljenosti odraslih prebivalcev Slovenije z vitaminom D v različnih letnih časih. Med novembrom in aprilom kar približno 80 % odraslih ni bilo zadostno preskrbljenih z vitaminom D, skoraj 40 % pa je imelo celo hudo pomanjkanje. Še bolj zaskrbljujoči so bili rezultati vrednotenja z upoštevanjem strožjih priporočil mednarodnega Združenja za endokrinologijo, ki kažejo, da je bilo v obdobju zime z vitaminom D optimalno preskrbljenih manj kot 5% odraslih.Rezultati raziskave so bili junija 2020 objavljeni v ugledni znanstveni reviji Nutrients. (vir: Inštitut za nutricionistiko). Slovenska priporočila za vitamin D najdete TUKAJ.
Dokončnih sklepov o povezavi med ravnmi vitamina D in covid-19 pa zaradi mešanih ugotovitev (še) ni mogoče postaviti, še piše Jama Network. Nekatere raziskave namreč ugodnega delovanja vitamina D pri covid-19 niso potrdile.
Študija 77 starostnikov, hospitaliziranih s Covid-19 v Franciji, je zaključila naslednje. Dodatki vitamina D, ki so jih redno jemali eno leto pred diagnozo covid-19, so povezani z manj hudim potekom in boljšim preživetjem kot jemanje vitamina D po diagnozi covid-19.
Pilotska randomizirana študija na 76 bolnikov, hospitaliziranih s covid-19 v Španiji, je pokazalo, da zdravljenje z visokimi odmerki vitamina D znatno zmanjša tveganje za sprejem v enoto za intenzivno nego. Vendar bodo le preskušanja na velikih vzorcih bolnikov lahko zagotovila dokončen odgovor, so zapisali avtorji.
V istem času (novembra 2020) je druga strokovna revija objavila revidirani pregledni članek italijanskih raziskovalcev. Ugotovili so, da je pomanjkanje vitamina D povezano s povečanim tveganjem za hud potek covod-19, vendar se zdi, da imajo starost, spol in spremljajoče bolezni pomembnejšo vlogo. Raziskavo v celoti najdete TUKAJ.
Kmalu zatem je še ena italijanska študija, pokazala, da vitamin D na tveganje za hospitalizacijo ali smrt zaradi covid-19 statistično pomembno ne vpliva. Vanjo so zajeli 324 bolnikov s covid-19, šlo pa je za opazovalno študijo. V celoti jo najdete TUKAJ.