Avtor: R.M.Z.
Slaba novica za vse, ki radi dnevno popijejo kozarec vina, saj je veljajo, da je to “zdravo”. Nova globalna študija o pogostosti pitja in vplivu alkohola na zdravje ljudi, objavljena v publikaciji Lancet, je namreč odpihnila vse dvome: “varna” količina alkohola ne obstaja. Avtorji študije so zapisali, da gre za doslej najpomembnejšo študijo na tem področju, ki je zaobjela in upoštevala številne in raznolike dejavnike.
Med 100.000 ljudmi, ki ne pijejo alkohola, so se pri 914 ljudeh pojavile zdravstvene težave, ki so sicer povezane z alkoholom (rakavo obolenje ali poškodba). To število pa se poveča za štiri pri ljudeh, ki spijejo eno alkoholno pijačo na dan. Med ljudmi, ki spijejo dve pijači na dan, se število ljudmi s temi težavami poveča za 63, medtem ko se pri ljudeh, ki spijejo pet alkoholnih pijač na dan, v enem letu število poveča za 338 ljudi.
Vodilni raziskovalec študije dr. Max Griswold z inštituta Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) pri washingtonski univerzi, je za BBC povedal: “Predhodne študije so pokazale, da ima pod določenimi pogoji uživanje manjših količin alkohola varovalni učinek, mi pa smo odkrili, da se kombinirano tveganja za zdravje, povezano z alkoholom, poveča ne glede na količino alkohola.” Dodal je, da močna povezava med uživanjem alkohola in tveganjem za raka, poškodbe ali nalezljivo bolezen v opravljeni študiji izravna varovalne učinke, ki ga ima alkohol na srčno-žilne bolezni.
Čeprav so zdravstvena tveganja, povezana z alkoholom, ob zaužitju ene pijače na dan nizka, pa s povečanjem zaužite količine alkohola hitro naraščajo, je še dodal dr. Griswold.