Vitamin C sicer dodajajo številnim zdravilom, vse več pa je dokazov, da bi ga veljalo vpeljati v redno klinično prakso tudi pri zdravljenju raka. Visoki odmerki vitamina C so pri miših povečali uspešnost kemoterapije ter učinkovito zaustavili rast rakavih celic. Injiciranje vitamina C predstavlja potencialno varen, učinkovit in poceni način zdravljenja bolnikov rakom, so prepričani raziskovalci.
Vitamin C in rak jajčnikov
Vitamini veljajo za splošno dobro, za katero ni mogoče prijaviti patenta. Zato med farmacevtskimi podjetji interesa za klinične študije vpliva vitamina C na raka skoraj ni. Sicer pa prvi zapisi o učinkovitosti vitamina C na področju onkologije segajo v šestdeseta leta prejšnjega stoletja, ko je Louis Pauling poročal, da je intravenozno dajanje vitamina C uspešno zdravilo raka jajčnikov. Študija, ki so jo dve desetletji kasneje izvedli na Univerzi v Kansas-u, je pokazala, da injekcije vitamina C ubijajo rakave celice, brez da bi poškodovale tudi zdrave celice. V študijo so vključili bolnice z napredovalim rakom jajčnikov, ki so prejemale kemoterapijo. Izkazalo se je, da je bila kombinacija visokih doz vitamina C in kemoterapije smrtna za rakave celice, na zdrave celice pa ni imela nobenega vpliva.
Potrebni visoki odmerki
Raziskava, objavljena v strokovni reviji Current Oncology, je pokazala, da vitamin C izboljša izid onkološkega zdravljenja. Izvedli so jo na bolnikih z metatstatskimi oblikami raka, ki so poleg kemoterapije prejemali tudi visoke odmerke vitamina C: do 1,5 g na kilogram telesne teže. Kontrolna skupina bolnikov je bila zdravljena samo s kemoterapijo. Izkazalo se je, da je bila kombinacija vitamina C in kemoterapije bolj učinkovita kot kemoterapija sama. Simptomi bolezni so se zmanjšali, napredovanje ustavilo, bolniki pa so zdravljenje tudi zelo dobro prenašali.
Zdravljenje z vitaminom C varno in učinkovito
Pregled strokovne literature tudi kaže, da je pomanjkanje vitamina C pri bolnikih z rakom povezano s pogostejšimi vnetji in okužbami. Napredovanje bolezni je hitrejše, več je tudi stranskih učinkov, ki spremljajo obsevanje in kemoterapijo. Raziskave so pokazale upad vnetnih markerjev tako pri dodajanju vitamina C v obliki infuzije kot pri kombinaciji s preoralnim (jemanje skozi usta) vitaminom C30.
Zanimanja med proizvajalci zdravil (skoraj) ni
Za dokončno potrditev pozitivnega vpliva velikih odmerkov vitamina C v onkologiji bi bile potrebne velike klinične študije, ki bi dokazale dolgoročno učinkovitost in varnost zdravljenja raka z dodajanem vitamina C. Za kar pa med med proizvajalci zdravil ni velikega zanimanja. Pozivov, naj kljub komercialni nezanimivosti k temu pristopijo, je vse več. Gre za dobrobit človeštva in prav bi bilo, da bi pri tem intenzivno sodelovali vsi, pravijo zdravniki.